Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Domov hollywoodských hvězd se topí v bídě a násilí. V Kalifornii raketově roste zločin

Kalifornie zažívá vlnu bídy a násilí: V domově hollywoodských hvězd už není bezpečno
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
zločin

Kdysi to bývala výkladní skříň USA. Kalifornie, jeden z nejznámějších, nejrozmanitějších a nejvíce ikonických států Ameriky, se teď ale topí v kriminalitě. Může za to mimo jiné obří nedostatek policistů či benevolentní zákony, které tamní zákonodárci schvalují. 

San Bernardino, Oakland a Los Angeles. Když zazní názvy těchto slunných kalifornských měst, asi každý si představí nekonečné pláže, palmy, pohodu a hollywoodské hvězdy. V posledních letech se ale tenhle americký sen mění v horor, protože Kalifornii zaplavuje vlna zločinu. Jeho obětí se nestávají jen obyčejní lidé, ale i celebrity, jejichž smrt na podobné problémy bohužel mnohdy upozorní mnohem více. Tři výše jmenovaná města byla vyhlášena nejnebezpečnějšími v Kalifornii.

Vraždy slavných

Všechno začalo loni v prosinci, kdy jeden z domovních lupičů v Beverly Hills střelil manželku známého hudebního producenta Clarence Avanta do zad. Podle časopisu Rolling Stone jednaosmdesátiletá bezbranná stařenka neměla šanci výstřel z útočné pušky přežít. Zemřela svému manželovi v náručí. Třicetiletý útočník Aariel Maynor byl obviněn z vraždy a odsouzen k souhrnnému trestu sto devadesáti let ve vězení.

Minulý týden pak Amerikou otřásla vražda zakladatele mobilní aplikace Cash App, kterého ubodali nad ránem v ulicích San Francisca. Třiačtyřicetiletý IT magnát se bavil v jednom z tamních podniků se svými přáteli a pachatel se ho zřejmě pokusil okrást, píší ABC News.

Přeplněné věznice

Co je příčinou? Podle některých hlasů mohou za situaci příliš benevolentní zákony. Tři návrhy, které Kalifornie v posledních letech přijala, měly uvolnit přeplněným věznicím. To se také skutečně stalo, mnozí kritici však namítají, že zločinci, kteří byli propuštěni, teď páchají kriminalitu dál. Přijato bylo třeba opatření, které stanovuje, že všechny krádeže v hodnotě pod 950 dolarů (asi 20 100 Kč), budou posuzovány jen jako přestupek.

Co to znamená? V praxi to vypadá tak, že zatímco tamní policisté dokážou zločince chytit, soudy je pouštějí ven a oni vesele páchají trestnou činnost dál. Svět už loni oblétlo video, jak stovky lidí doslova přepadávají vlaky projíždějící městy a kradou z nich balíkové zásilky. Policie proti nim nezasahuje, drtivá většina by totiž byla propuštěna krátce po zadržení.

Zdá se tedy, že ikonická města jednoho z nejmalebnějších států Ameriky se doslova propadá do zločinu. V San Bernardinu se obětí násilného trestného činu stane každý šestnáctý člověk, v Los Angeles, hvězdném domově světových filmových hvězd, postihne něco podobného každého 31. člověka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy