Donald Trump, nebo Kamala Harris? Vše, co potřebujete vědět o amerických volbách
Nejočekávanější politická událost je tu. V noci z úterý na středu se budou konat americké prezidentské volby. Kdy můžeme očekávat první výsledky a komu fandí průzkumy?
Americké prezidentské volby jsou tu. Dlouho očekávaná politická událost se ve Spojených státech uskuteční v noci z úterý na středu (definováno podle našeho času). Jaké jsou vyhlídky jednotlivých kandidátů, kdy se dozvíme výsledky a jak funguje systém volitelů?
Koho favorizují průzkumy
Vše nasvědčuje tomu, že letošní klání o amerického prezidenta bude velmi těsné. Ještě když byl republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi protivníkem současný demokratický prezident Joe Biden, byl první z nich brán za jasného favorita. Situace se otočila poté, co Biden po nezvládnuté televizní debatě ze souboje odstoupil a uvolnil tak místo své viceprezidentce Kamale Harris. Ta se během léta vyhoupla nahoru a měla nad Trumpem navrch. V posledních týdnech však citelně ztrácí a Donald Trump ji v klíčových státech předehnal.
Pokud se podíváme na respektovaný web FiveThirtyEight, ten v celkovém součtu stále dává více procent Kamale Harris (v době psaní textu vedla nad Donaldem Trumpem o 1,2 procentního bodu). Celkový počet hlasů však v těchto volbách nehraje roli, protože USA mají systém volitelů, jak si vysvětlíme níže.
Například v klíčové Pensylvánii vede Harris jen o 0,2 procentního bodu, naopak v Nevadě zase drží náskok Trump o stejný rozdíl. Dalšími takzvanými "swing states", kde se bude rozhodovat, jsou Georgie, Severní Karolína, Wisconsin, Arizona a Michigan. Ve všech těchto státech předpovídají průzkumy těsný výsledek.
Celkově vypadá situace lépe pro Donalda Trumpa, kterého favorizují i sázkaři. Rozdíl je však malý a situace se může snadno obrátit. Rozruch vyvolal průzkum od společnosti Ann Selzer & Co, který favorizuje Kamalu Harris v Iowě, která je přitom brána za republikánský stát. Podle autorů průzkumu za to mohou tamní ženy, které se masově přiklánějí právě ke kandidátce demokratů.
Kdy se dozvíme první výsledky
První volební místnosti se uzavřou v Kentucky a Indianě v 19 hodin večer našeho času. Jako poslední uzavřou volební místnosti na Aljašce a Havaji.
První volební výsledky by tak měly být známy kolem půlnoci. Jasno však bude až ve středu nad ránem. V minulosti bylo většinou rozhodnuto mezi třetí a šestou ráno. Ani to však nemusí být pravidlem. Například v roce 2020 trvalo dopočítávání v Pensylvánii několik dní. Tehdy však více lidí volilo poštou kvůli epidemii koronaviru.
Jak funguje americký systém volitelů
USA nevolí prezidenta přímo, ale mají specifický systém volitelů zastupujících jednotlivé státy. Každý americký stát má volitele, jejichž počet se určuje podle počtu obyvatel. Nejméně lze mít 3 volitele. Volitelů je celkem 538. Nejvíce volitelů mají Kalifornie (54) a Texas (40), nejméně Aljaška, Delaware, Severní Dakota, Jižní Dakota, Vermont, Wyoming a Washington D.C. (po třech volitelích).
Ve většině států platí, že vítěz v tomto státě získá všechny volitele. Volitelé se po volbách setkají 17. prosince 2024 v hlavních městech jednotlivých států a hlasují o prezidentovi a viceprezidentovi. Důležité je číslo 270. To je totiž minimální počet hlasů volitelů nutný pro zvolení nového prezidenta.