Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dotace na nemovitosti zvedly ze židle Kalouska: Chudší nemají přispívat majitelům domů, tepe vládu

Dotační program „Oprav dům po babičce“ pod ostrou kritikou
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
dotace

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustí v září motivační dotační program pro české domácnosti. Podpora nazvaná „Oprav dům po babičce“ má za cíl navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a napomoci obnově současného bytového fondu. Dotace se ovšem nesetkala pouze s pochopením, naopak je silně kritizována jako neefektivní vynaložení prostředků, jak je zřejmé z vyjádření Miroslava Kalouska nebo Danuše Nerudové na sociálních sítích.

Plán „Oprav dům po babičce“ zaštítěný ministerstvem životního prostředí je součástí oblíbeného dotačního programu „Nová zelená úsporám“. Pro tyto dotace Evropská unie vyčlenila 55 miliard korun ze svého Modernizačního fondu. „I domácnosti s minimem vlastních prostředků musí mít možnost dosáhnout na kvalitní a energeticky úsporné bydlení, aby nebyly ohrožené energetickou chudobou,“ vysvětloval na Twitteru důvod dotací ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že proto bude program "Oprav dům po babičce" kombinován i s výhodným úvěrem stavebního spoření. Zdůrazňuje také, že oproti hypotéce nebude potřeba zástavy nemovitostí. Úroková sazba pak bude fixní po celou dobu splatnosti, vysvětluje ministr.

Ministrovi se na Twitteru ovšem vysmál bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Kdo vlastní nemovitost, není ohrožen chudobou. Nemovitost může zastavit, prodat… V každém případě disponuje majetkem a není chudý,“ míní Kalousek, který považuje za vyloženě nemravné, aby majitelům nemovitostí přispívali na rekonstrukci i lidé, kteří často žádný majetek nemají a nedosáhnou ani na hypotéku.

Vysvětlení ministerstva Kalouska nepřesvědčilo

Na webu ​ministerstva životního prostředí tvůrci píší, že žadatelé v programu „Oprav dům po babičce“ mohou čerpat až 1 milion korun na optimální zateplení, jež je podmínkou získání zálohové dotace a výhodného úvěru. Renovaci pak bude možné rozšířit o další úsporná opatření a čerpat tak významné dotace i na výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil a další úsporná opatření. Dohromady tudíž může zálohová dotace dalece přesáhnout výši jednoho milionu. „Stejně jako ve standardní Nové zelené úsporám obdrží příjemci navíc motivační bonus 10 tisíc korun za každou kombinaci úsporných opatření,“ dodává ministerstvo.

Na Twitteru pak MŽP zveřejnilo další prohlášení, podle kterého program „Nové zelené úsporám“ není pokryt z peněz daňových poplatníků, nýbrž z Modernizačního fondu, tedy evropských prostředků z prodeje emisních povolenek. „Tohle myslíte vážně? Opravdu vážně?“ táže se udiveně Kalousek. „Peníze z Modernizačního fondu nejsou peníze daňových poplatníků? A čí tedy jsou? Spadly z nebe a patří Petrovi Hladíkovi?“ sarkasticky glosuje bývalý ministr financí a dodává, že by lidé na ministerstvu životního prostředí asi měli dělat něco jiného než správu veřejných financí.

Nerudová dotace přirovnala k cukru

Danuše Nerudová zveřejnila na sociální síti graf, kterým rozporuje tvrzení ministerstva ohledně energetické chudoby. Neschopost adekvátně vytopit nemovitost je podle čísel Eurostatu, prezentovaných Nerudovou, v ČR pátá nejnižší z celé Evropské unie. „Dotace jsou jako hroznový cukr. Když jej podáte jednou za čas ve správný okamžik, zvýšíte výkon. Když ale dáte hroznový cukr všem plošně a dlouhodobě, stanou se obézními a přestanou podávat výkony. A to se přesně děje naší ekonomice,“ hodnotí kriticky program Nerudová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy