Dovolená v Chorvatsku: Kde je u Jadranu levně a kde vám seberou ručník z pláže a vyhodí ho
Chorvatsko už léta patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů. A to nejen pro svou polohu, ale také proto, že představovalo možnost, jak si užít poměrně levnou dovolenou u moře. Letos ale turisty překvapilo velké zdražování. Růst cen ale nebyl ve všech částech Chorvatska tak enormní - kde se ještě neplácnete přes kapsu? V letovisku Gradac pak přišlo zpřísnění, které by se mohlo týkat i vás, jak uvedlo na svých sociálních sítích.
Pokud jste i vy letos stihli vyrazit na dovolenou do oblíbeného Chorvatska, možná i vás zarazilo zdražování. Ačkoli bylo Chorvatsko rok co rok považováno za místo, kde si lidé mohou užít poměrně levnou dovolenou u moře, i této destinace se dotkl růst cen. Stále jsou však místa, kterých se zdražování příliš netýká.
Nejlevnější je Makarská riviéra
Pracovníci cestovních kanceláří se jednoznačně shodují, že nejlevněji je na Makarské riviéře. A to nejen co se týká samotného ubytování, ale i pokud si chcete dopřát v místních restauracích a občerstveních. „Určitě nejlevněji je na Makarské riviéře. Tam najdete například pizzu za sedm až osm eur (asi 170 až 190 korun, pozn. red.),“ řekla deníku Nový Čas delegátka cestovní kanceláře Jana Domić.
Stejného názoru je i mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. „Letecké zájezdy se dají na červenec v last minute zakoupit i přibližně za 15 tisíc korun na osobu v hotelu s polopenzí na Makarské riviéře, na poslední chvíli mohou turisté vyrazit vlastním autem na ostrov Krk, kde pobyt s polopenzí stojí 5 990 korun za osobu," řekla tn.cz.
Stále levněji než u nás
Velké obavy však mít nemusíte - povětšinou stále platí, že v Chorvatsku je na většině místech levněji než u nás. Nebo alespoň obdobně. „Nemusíte se bát cen jídla a ani zmrzliny, jsou leckde nižší než u nás, stejně tak při nákupu v supermarketu, záleží spíše na konkrétním místě, kde se nakupuje. Stejně tak se mění ceny podle toho, jakou zvolíte restauraci nebo kavárnu, tedy jestli je na hlavní třídě, nebo mimo centrum,“ potvrdila Pavlíková.
Prémiové chorvatské destinace
Pokud nelpíte na ubytování v „centru dění,“ pak vás příliš draze nevyjde ani pobyt v chorvatských prémiových letoviscích jako je Dubrovník, Split nebo Hvar.
„I v oblastech v okolí měst, která jsou považována za prémiové destinace a kde si zákazníci za pobyt v těchto exkluzivních lokalitách připlatí, najdete cenově velmi přijatelné ubytování a služby. Stačí jen popojet o 10 nebo 20 kilometrů dále a můžete ušetřit 25 až 50 procent, což není málo,“ poznamenal ředitel Zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Miodrag Mlačić. Ten zároveň doporučil zvážit pobyt v kempech, které dnes představují kvalitní služby za méně peněz.
Ceny mýtného se nezvýšily
Potraviny zdražily oproti loňsku v zemi o 10 až 15 procent. To má na svědomí přechod na euro v kombinaci s bezprecedentní inflací. Co je však dobrou zprávou, že na většině míst dnes již zaplatíte pohodlně bezhotovostně - země jde bezhotovostním platbám vstříc.
Od ledna jsme se navíc zbavili kolon na silnicích - hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem projedete bez problémů a bez zdržení jako jakékoliv jiné hranice uvnitř EU. Výše mýta zůstává zhruba stejná.