Dovolená v ohrožení? Evropou se šíří extrémně nakažlivá varianta covidu
Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V pátek za uplynulých sedm dní evidovaly statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1100 víc. Jak informuje ČTK, podle odborníků za to může nová varianta BA.5, která je mnohem nakažlivější. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tak bude na podzim potřeba přeočkování.
Po celé Evropě přibývá nakažených koronavirem. Za nárůstem počtu nových případů je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron. Dušek očekává sezonnost viru, tedy pokračující oslabení nakažlivosti v teplém letním období, přesto ale připouští "letní vlnu" způsobenou nakažlivější variantou.
Proti původní variantě, která přišla v březnu 2020 z Wuchanu, je nakažlivější více než desetkrát, řekl Dušek v tomto týdnu při diskusi Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) k očkování. Problém také působí to, že subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří prodělali covid-19 nebo proti němu byli plně očkováni a nechali si dát i posilovací dávku. Vyplývá to z nového výzkumu lékařské fakulty Harvardovy univerzity, o němž informovala zpravodajská stanice CNN.
Pomůže očkování?
Autor nové studie Dan Barouch sdělil, že se v případě nákaz subvariantami BA.4 a BA.5 prokázala třikrát nižší ochrana protilátkami získanými očkováním a proděláním infekce, než tomu bylo u subvariant BA.1 a BA.2.
"Výsledky naznačují, že tyto nové subvarianty omikronu pravděpodobně způsobí nárůst infekce v dobře proočkované populaci a mezi lidmi s přirozenou imunitou proti BA.1 a BA.2. Přesto je ale pravděpodobné, že imunita získaná očkováním poskytne značnou ochranu proti vážnému onemocnění při nákaze subvariantami BA.4 a BA.5," napsal Barouch ve studii, kterou otiskl tento týden odborný časopis New England Journal of Medicine.
Očekává se tedy, že dosud poskytované očkování chrání proti vážnému průběhu onemocnění. Výrobci vakcín pracují na nových látkách, které mají vyvolat silnější imunitní odpověď u nových variant koronaviru. I proto Dušek upozornil, že na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí, seniorů a chronicky nemocných, které nákaza může ohrozit na životě. "Téměř všichni naočkovaní budou na podzim tak daleko od své poslední dávky, ať byla druhá nebo třetí, že jim v podstatě ochrana s velkou pravděpodobností skončí," uvedl Dušek.
Ovlivní nárůst cestování?
V ČR tvoří nyní subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 více než polovinu případů koronaviru. V Portugalsku je to 75 % případů, v Británii polovina a v Izraeli asi 42 procent. V ČR počty nových případů covidu-19 klesaly od začátku března, znovu stoupat začaly na přelomu května a června. Co se týče cestování, zatím se lidé nemusí obávat, že by jim koronavirus zkazil dovolenou.
Prakticky žádná z oblíbených destinací českých dovolenkářů nezpřísnila koronavirová nařízení. Drtivá většina ani nemá speciální požadavky pro vstup do země, jako je třeba očkovací certifikát nebo testy na koronavirus. Výjimkou je například Tunis, který požaduje potvrzení o vakcíně, a po turistech, kteří ho nemají, alespoň test. I proto je dobré si vždy před cestou do zahraničí zkontrolovat aktuální podmínky pro vstup a pobyt v dané zemi. Zejména u těch exotičtějších se to bude často lišit.