Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dovolenkový ráj, nebo peklo na zemi? V Chorvatsku lidé utíkají před výkaly, požáry i medúzami

Chorvatsko zamořily medúzy
Zdroj: Wikimedia Commons/Shutterstock/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
svět

Dovolenkový ráj Čechů se letos na některých místech proměnil spíš v peklo na zemi. Chorvatsko bojovalo s rozsáhlými požáry, na antrax v zemi umírají krávy, na některých místech je výrazný výskyt medúz, kvůli suchu se bojuje se spotřebou vody a některé návštěvníky země vyhnaly z moře i výkaly, jak mimo jiné uvádí agentura HINA.

Chorvatsko bojuje s vysokým výskytem medúz

Už několik měsíců se rybáři v Umagu a Savudriji na chorvatském pobřeží potýkají s vysokým výskytem medúz. Někteří ani nevyjíždějí na moře. Je jich tolik a jsou tak velké a těžké, že ničí jejich sítě. Někdy jich z moře vytáhnou i tunu. Rybář Danilo Latin uvedl pro portál Jutarnji, že nikdy předtím nic takového neviděl. "Jeden můj přítel byl nedávno na moři a řekl, že se nikdy až do teď nebál dívat na moře. Teď je to jiné. Připadá mi, jako by pod vodou byli duchové," uvedl před pár týdny.

S příchodem léta se doufalo, že se medúzy na některých místech stáhnou. Avšak i dnes je jich zejména u pobřeží Istrie mnoho, a tak Centrum pro mořský výzkum v Rovinji připravilo mapy, kde se medúzy aktuálně objevují.

Omezení ohledně spotřeby vody

V chorvatské Istrii také začala platit omezení spotřeby vody kvůli přetrvávajícímu suchu. Restrikce se týkají hlavně pitné vody, se kterou se nyní nesmějí kropit ulice, mýt auta nebo se jí sprchovat na plážích a koupalištích.

"Apeluji na všechny, aby šetřili pitnou vodou, abychom v nadcházejícím období nemuseli přijmout ještě restriktivnější opatření," uvedl istrijský župan Boris Miletić pro agenturu HINA. Vyzval zároveň občany a turisty, aby využívali pitné vody co nejúsporněji.

Šíření nemoci antrax

V severovýchodním Chorvatsku uhynulo přes sto kusů hovězího dobytka na antrax. Nakazilo se také šest lidí včetně dvou dětí, informovala dnes agentura HINA s odvoláním na chorvatské úřady.

Antrax se ze zvířat na člověka přenáší zřídka a téměř nikdy se jím nenakazí člověk od druhého člověka. Přibližně 95 procent všech případů sněti slezinné u lidí je důsledkem kontaktu kůže s nakaženými zvířaty. Nemoc lze léčit antibiotiky, v případě zanedbání léčby však může být pro člověka smrtelná.

Boj s lidskými výkaly

Několik Čechů, kteří navštívili Chorvatsko, promluvilo o špatné kvalitě vody. Uváděli, že v moři jsou velké "pásy znečištěné vody". Na několika místech pobřeží Makarské riviéry nebo u Splitu se lidé v moři setkali i s lidskými výkaly. Podle svědků obsah vypouštěla roura, která byla zavedena přímo do moře, informoval portál Tn.cz.

Boj s rozsáhlým požárem

U obcí Zaton a Raslina nedávno bojovalo s ohněm více než 300 hasičů. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu, přesto byla nutná rozsáhlá evakuace lidí, kteří byli odváženi na člunech, uvedla ČTK. V Zatonu zachvátily plameny střechy několika domů, kostela a hasičské zbrojnice, hasičům se ale podařilo budovy zachránit.

Lesní požáry jsou v Chorvatsku v době letních měsíců běžným jevem. V současné době jim nahrává dlouhotrvající sucho, které postihlo prakticky celou jižní Evropu. Jen o minulém víkendu zničil požár nedaleko města Pula na Istrijském poloostrově 40 hektarů porostu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy