Dukovany rozezní mimořádná zkouška sirén. Co dělat, když nejde o test? Máme návod
V jaderné elektrárně Dukovany dnes zazní mimořádně sirény. Budou to sice jen krátkodobé testy trvající lehce přes dvě minuty, což potvrdil ředitel elektrárny Roman Havlín, ale situace kolem války na Ukrajině způsobila, že se podobným záležitostem věnuje pozornost mnohem více. Jak ale ze zvuku sirény zjistit, že se opravdu něco děje? Podívejte se na návod, který pro vás redakce eXtra.cz připravila.
„Areálové sirény jsou zvukově výrazné a osoby projíždějící v blízkosti elektrárny nebo i v okolních obcích mohou tyto zvukové signály zaznamenat. Proto o této mimořádné zkoušce, na kterou není třeba reagovat, předem informujeme obecní úřady i obyvatele regionu,“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany, na webu společnosti ČEZ. Řeč je o mimořádné zkoušce sirén, která bude trvat lehce přes dvě minuty. Jak se ale chovat, když tyto sirény uslyšíme mimo podobná naplánovaná cvičení?
Pevný tón
Tón sirén známe zpravidla z první středy v měsíci, kdy probíhá jejich zkouška. Tón, který slyšíme při zkoušce, nás ale může nechat v klidu. Pokud sirény nemění tón, jde skutečně jen o zkoušku.Ta trvá 140 sekund a samotný zvuk buď může být osamocený, nebo u modernějších digitálních sirén i lidský hlas oznamuje, že jde pouze o zkoušku.
Kolísavý tón
Pokud však tón sirény zakolísá, je třeba zpozornět. V tu chvíli jde o takzvanou všeobecnou výstrahu, která může znamenat různé druhy nebezpečí. "Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund (2 minuty 20 sekund) a může zaznít až třikrát za sebou v cca tříminutových intervalech. U elektronických (tzv. mluvících) sirén je varovný tón doplněn o hlasovou informaci, která upřesňuje charakter ohrožení (nebezpečí zátopové vlny, chemická havárie, radiační havárie) a je doplněna o výzvu ke sledování vysílání Českého rozhlasu a České televize," uvádějí hasiči na svém webu.
Pokud se v siréně střídají dva tóny a jsou podobné známé melodii HO-ŘÍ, můžeme také zůstat relativně v klidu. Jde o pokyn hlavně pro dobrovolné hasiče, kterým je svolávají jejich profesionální kolegové. "Požární poplach nepředstavuje varovný signál určený pro obyvatele. Pokud ho uslyšíte, důležité je hlavně zjistit, jestli se případný požár nebo jiná událost neděje ve vašem bezprostředním okolí," píší hasiči.
Co dělat při poplachu?
A co vlastně dělat, pokud se všeobecná výstraha rozezní? "Ukryjte se v nejbližší vhodné budově, kterou může být úřad, kancelář, obchod, veřejná budova i soukromý dům, a to raději ve vyšších patrech z důvodu ochrany před šířením nebezpečných látek," radí manuál hasičů. V budově okamžitě zavřete a utěsněte okna a dveře. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik nebezpečných látek a uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost zamoření objektu i vašeho zasažení a ohrožení.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli