Dvojník Putina na Ukrajině? Andor Šándor reaguje na podivný vzhled prezidenta
Byl to on, nebyl to on… Ruský prezident Vladimir Putin (70) se před pár dny vydal na Ukrajinu, aby tam zkontroloval území, která okupuje jeho diktátorský režim. Hned se vyrojily spekulace, že vůbec nešlo o něj, ale o podivně vypadajícího dvojníka. Co na to řekl pro eXtra.cz bezpečnostní expert Andor Šándor? A proč si myslí, že Slovensko s Polskem na Ukrajinu posílají šrot místo stíhaček?
Andor Šándor: Vladimir Putin a jeho dvojník?
Hodně se nyní na sociálních sítích řeší cestování Vladimira Putina po Ukrajině, například na Krym nebo do Mariupolu. Jak to vidíte vy: byl to dvojník, nebo nebyl? Opravdu by mohl řídit za normálního provozu auto, když při jeho cestách Moskvou vyklízejí ulice do posledního živáčka?
Všechno se dá připravit dopředu, udělat tak, aby se k němu nedostali nevděční občané. Spíš se kloním k závěru, že to byl on, že to bylo autentické, byť nahrané. Šlo to směrem dovnitř do ruské populace, aby se Putin ukázal jako neohrožený lídr. Stále se přece někde píše o tom, jak je na smrt nemocen, že brzy umře. A on přitom jako „hrdina“ přiletí vrtulníkem do města na Ukrajině. Jde takzvaně mezi své (místní občany podle Twitteru iniciativy Dárek pro Putina hráli agenti tajné služby – pozn.red.), což mu ochranka a jeho okolí naaranžovali tak, aby to bylo propagandisticky zvládnuté.
Sám nevěřím konspiracím, ale na jedné z fotek mi vážně připadal, jako by byl sám sobě voskovou figurínou.
Možné je ledacos, sám bych se držel toho, že opravdu nešlo o dvojníka.
Posílají Poláci a Slováci na Ukrajinu šrot?
Na Ukrajinu nyní Polsko a Slovensko posílají stíhačky MiG-29. Co vy na to?
Slováci je k ochraně vlastního vzdušného prostoru přestali používat z nějakého důvodu. Teď jim ho chráníme my s Poláky. Jinými slovy: kdyby jejich stíhačky fungovaly, tak je nemusí uzemnit. Na Dny NATO nedokázal přiletět jeden jediný slovenský stroj, který jim v té době létal. To ukazuje jejich stav. Přijde mi to jako výsměch.
Osobně se obávám, že to může být na úrovni kombinace danajského daru a pokrytectví: „Pomůžeme Ukrajině, v zásadě se zbavíme krámů, a navíc za to dostaneme nějaké peníze a vojenskou pomoc od NATO a EU.“
Je to víceúčelový letoun ze 70. let, stará koncepce, byť modernizovaná. Ani o polských si nemyslím, že by to byla bůhvíjaká hitparáda. Nevím také, jak to Ukrajinci budou schopni provozovat z hlediska náhradních dílů. Otázka je, kolik jich mají, protože Rusové jim je těžko dodávají. Může se stát, že když těch strojů dostanou určitý počet, že z toho budou moci používat třeba jen půlku. Víc jich nebude moci vzlétnout.
V Bachmutu to ještě zhruba před pár týdny vypadalo na trvalý a drtivý postup okupačních jednotek, v posledních dnech ale ustal. A objevují se hlasy, že především wagnerovci nemají munici. Může to tak být?
O tom se těžko spekuluje. Ale že by Rusové riskovali všechno, když tam zahynulo tolik jejich lidí, to se mi nezdá. Vojska je také třeba střídat a nechat je odpočinout. Nebo za wagnerovce přicházejí elitní ruské jednotky. I ukrajinské tři brigády musí být naprosto zdecimované a unavené.
Petr Pavel má pravdu, jeden pokus na útok je maximum
Souhlasíte se slovy nového prezidenta Petra Pavla, že pokud se Ukrajině letos nepodaří úspěšně a výrazně první ofenzíva, že může výrazně ochabnout západní podpora a že letos další šance už nebude?
Je otázka, jestli jsou Ukrajinci za současného nedostatku těžkých tanků, bojových vozidel, munice a živé síly schopni vést ofenzívu tak, jak o ní mluví prezident. Jinak bych s ním souhlasil. Důležitá je podpora a postoj Spojených států. Tady vidíme, že nejen Trump, ale i další výrazný možný republikánský kandidát na amerického prezidenta Ron DeSantis se vyjadřuje, jak se vyjadřuje (na rozdíl od exprezidenta ale ne vyloženě radikálně proti jakékoli podpoře, jen vidí klíčové zájmy USA jinde a nechce dávat bianco šeky jako Biden, jak upozornil i Rozhlas.cz – pozn.red.).
Americký prezident Joe Biden také bude muset šetřit na pole v předvolebním boji. Ten bude tvrdý a viditelné neúspěchy Ukrajiny budou varovat před dalším naléváním peněz do země, která třeba nebude schopná Rusa porazit. Takže bych souhlasil. Skutečná podpora stále silně pokulhává za tou verbální.
Jaké další případné problémy v ukrajinské protiofenzívě vidíte?
Naplánovat skutečnou protiofenzívu v situaci, kdy jste v mnohém závislí na tom, co vám dají západní země, kdy vám to dají a jak to budete moci skloubit do nějakých funkčních bojových celků, skutečně vůbec není jednoduchá věc. V tom má Ukrajina velký problém, jak to načasovat, sladit a udělat tak, aby došlo k úspěchu.