Emotivní bohoslužba za oběti střelby v Praze: Zdrcený Petr Pavel, slzy i růže na oltáři za střelce
V zaplněné katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes odehrála bohoslužba za oběti tragických událostí, které se ve čtvrtek staly na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Dorazili vrcholní čeští politikové i studenti, kterým se řádění střelce Davida K. podařilo přežít. Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. V celém Česku je dnes vyhlášen státní smutek. Na místě byl i reportér eXtra.cz.
Bohoslužby připomínající oběti tragického útoku se dnes konají také v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, v ostravské katedrále Božského Spasitele a na dalších místech. V pražské katedrále byli i reportéři eXtra.cz. Mši vedl pražský arcibiskup Jan Graubner a dorazil jak prezident Petr Pavel, tak předsedové obou komor parlamentu Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová. Přítomen byl i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Na oltář položili duchovní jednu růži za každou z obětí, a to včetně atentátníka.
„A jednu růži přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti," řekl Graubner podle ČTK. "Chceme tím vyjádřit víru, že láska musí nakonec vždycky zvítězit," doplnil. "Stále jsme všichni svým způsobem nějak v šoku z toho, co se stalo," řekl na úvod bohoslužby Graubner. "Je třeba, abychom jasně odsoudili to, co se stalo, a zároveň abychom se podívali dopředu," dodal.
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. "I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám," dodala. Během bohoslužby bylo v síni místy až hrobové ticho, které narušilo čas od času vzlykání. Řada přítomných se totiž neubránila slzám, ze zcela pochopitelných důvodů...
Odborníci radí nezadržovat emoce
Ministerstvo zdravotnictví už na síti X zveřejnilo rady, jak celou situaci psychicky co nejlépe zvládnout. Zpracovali je odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. "Všichni jsme nyní otřeseni a prožíváme silné emoce. Šok, smutek, otupělost, strach, hněv a další pocity jsou normální reakcí na mimořádnou událost. Zvládnout tyto pocity není snadné a každý z nás je zpracovává různým způsobem. I proto je důležité nyní věnovat pozornost svému duševnímu zdraví," uvádějí v úvodu textu odborníci.