Evropu děsí nová nemoc: Proti lenochodímu viru není žádný lék. Rodí se po něm zmrzačené děti
Virus Oropouche, který byl původně zaznamenán v Jižní Americe, se rozšířil nově i do Evropy. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí se objevily případy ve Španělsku, Itálii a Německu. Virus přenášejí hlavně komáři, ale jeho rezervoárem jsou lenochodi, kteří v sobě mají běžně spoustu parazitů. Ačkoliv úmrtí na tuto nemoc je vzácné, nebezpečná je v době těhotenství, protože se pak mohou narodit deformované děti.
Nebezpečný virus Oropouche, který byl původně zaznamenán v Jižní Americe, už doputoval do Evropy. Sem se dostal nejspíše z Kuby skrz cestovatele.
„V červnu a červenci 2024 bylo v zemích EU poprvé hlášeno 19 importovaných případů onemocnění virem Oropouche: Španělsko (12), Itálie (5) a Německo (2). Osmnáct případů mělo v anamnéze cestu na Kubu a jeden do Brazílie,“ uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.
Původ nemoci je u lenochodů
Oropouche se projevuje náhlými horečkami, silnou bolestí hlavy, zimnicí, bolestí svalů a kloubů. Státní zdravotní ústav pak uvádí jako další příznaky citlivost na světlo, závratě, bolest za očima, nevolnost, zvracení a vyrážku.
Úmrtí na tuto nemoc jsou vzácná. U některých pacientů se však vyvine závažnější onemocnění, včetně meningitidy (zánět mozkových blan), encefalitidy (zánět mozku) nebo krvácení.
Virus, který způsobuje horečku Oropouche, přenášejí především některé druhy komárů. Ti se však často nakazí u lenochodů, kteří jsou známí velkým výskytem různých parazitů.
V červenci hlásila první mrtvé Brazílie. Podle tamního ministerstva zdravotnictví šlo o první případy na světě, kdy nakažení této nemoci podlehli. Ministerstvo uvedlo, že zemřely dvě mladé ženy ve věku pod 30 let, které žádné další nemoci neměly.
Nebezpečí hrozí těhotným matkám
Letos Brazílie zaznamenala výrazný nárůst výskytu této nemoci. Potvrzeno bylo přes 7000 případů, což je skoro devětkrát více než za celý loňský rok.
Přímý přenos viru mezi lidmi zatím není zdokumentován. V Brazílii však bylo zaznamenáno šest případů přenosu onemocnění z matky na dítě během těhotenství. Tam hrozí velké nebezpečí. Může dojít k potratu a mohou se rodit deformované děti s malou hlavou podobně jako u viru zika. Na nemoc navíc neexistují léky ani vakcína.