Exkluzivní reportáž z výrobny protiatomových bunkrů v Česku: Na kolik vás vyjdou a co vše si můžete nadiktovat?
Když se řekne podzemní osobní kryt, většina z nás si vybaví strohý vojenský bunkr s nejnutnějším vybavením, který žádné velké pohodlí svým obyvatelům neposkytuje. Moderní podzemní kryty jsou ale docela jinde. Redakce eXtra.cz navštívila v Liberci továrnu firmy Tebrix, která se právě výstavbou moderních krytů zabývá. S jejím majitelem jsme si nejen prošli proces výroby podzemních bunkrů, ale povídali jsme si i o tom, k čemu všemu se dá podobný objekt použít a jak vypadá typický zákazník. V mnoha případech jsme se dozvěděli překvapivé informace.
Malá hala na okraji Liberce nijak mezi ostatními sousedními nevyniká, když nás ale majitel firmy Tebrix vezme dovnitř, zjistíme, že se tady rozhodně nic obyčejného nevyrábí. Obrovské černé kontejnery s všemožně trčícími komíny a žebříky nám dávají tušit, že bunkry se dělají jako stavebnice. "Je to hlavně kvůli přepravě, aby se nám vešly na kamion," říká ke způsobu stavby Michal Terendy, šéf Tebrixu. "Kdyby to bylo větší než tři krát dvanáct metrů, museli bychom objednávat nadměrný náklad. Ten se musí nahlašovat a je hodně nápadný," dodává. K zajímavým bezpečnostním aspektům takových staveb se ještě vrátíme.
Válka vystřelila poptávku
Se stavbou krytů začali v roce 2012. "Nezačali jsme dělat rovnou pouze kryty, ze začátku jsme dělali souběžně i další stavební práce, teď nás ale kryty živí," vypráví energický chlapík, který si momentálně na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže. První vlna zájmu o kryty podle něj přišla s první uprchlickou vlnou ze Sýrie a od té doby je zájem vyšší a vyšší. "První den války mi volalo asi sto lidí. Vypadalo to, že čekají, že mám na skladě spoustu krytů a ihned je začneme instalovat," usmívá se Terendy. Tak jednoduché to rozhodně není.
Kryt na míru
Každý kryt se vyrábí přesně podle potřeb zákazníka. Nejmenší kryty mají rozlohu asi dvanáct metrů čtverečních a dokážou poskytnou příbytek dvěma lidem, ty největší pak mohou mít rozlohu i osm set metrů čtverečních. "Kryt může mít úplně základní vybavení pro přežití, ale pokud chcete, není problém třeba vitruální golfové odpaliště nebo osobní střelnice," říká Terendy. Fantazii se meze nekladou, někteří klienti si prý dokonce nechali pod zemí vybudovat přesnou kopii jejich "pozemského" domu. I v apokalypse je zřejmě důležitý komfort.
Vydržíte měsíce
Kryt však není jen příbytek. Výrobce tu neponechává nic náhodě, takže kryt můžete dostat kompletně vybavený. Dieselový agregát dokáže s dostatkem paliva dodávat elektřinu i roky, promyšlený filtrační systém dokáže vyčistit kontaminovaný vzduch a pitnou vodu dokáže vyrobit i z fekálií. V každém krytu je zvedací podlaha, pod kterou jsou obří skladovací prostory pro zásoby potravin. Po příchodu po schodech je samozřejmá dekontaminační sprcha. Terendy dodává, že jejich kryty vyhovují všem českým normám pro podobné objekty.
Nejlevnější stojí přes milion
Zájem je obrovský
Ptáme se na jeho zákazníky. Člověk by očekával, že mezi nimi budou hlavně zámožní cizinci, opak je ale pravdou. Všichni zákazníci jsou momentálně z Česka, ve firmě se aktuálně budují tři kryty a objednávek je více než dost. O zákaznících ale Terendy mluví opatrně, jde přece jen o vcelku soukromou věc a pečlivé utajení instalace podobného krytu jsou zásadní: "Nemáme označená auta, nemáme firemní montérky, prostě se snažíme být nenápadní. Když vám sousedé koukají na stavbu z okna, asi to neutajíte, ale příliš nápadné to není." Tebrix díky velké poptávce přemýšlí o expanzi. "Zakládáme pobočku v Brně, v plánu je i Bratislava a dokonce Španělsko, tam chceme začít uspokojovat zahraniční poptávku, " říká šéf firmy. Zájem prý také projevili v Bahrajnu a Saúdské Arábii. A podle toho, co jsme v liberecké hale viděli, opravdu není divu.