Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Expert, co hlídal slavné, zkritizoval Ficovu ochranku: Reakce byla extrémně pomalá

Kritika ochranky Roberta Fica: Byla extrémně pomalá a neprofesionální, říká odborník
Zdroj: Se souhlasem Jakuba Otipky/Profimedia.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
atentát

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica překvapil nejen slovenskou veřejnost, ale nejspíš i členy politikovy ochranky. "První bodyguard by měl jet do těch dalších střel, měli by tam být operativci v davu, co by měli jít do toho útočníka a dostat ho na zem. Ta reakce byla extrémně pomalá a neprofesionální," uvedl pro eXtra.cz bezpečnostní expert Jakub Otipka, který sám pracoval jako bodyguard pro slavné světové osobnosti.

Slovenský premiér Robert Fico se stal terčem atentátu, kdy na něj jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula pětkrát vystřelil, čímž mu způsobil průstřel ruky a břicha. Fico se z útoku léčí v nemocnici, přičemž jeho stav zůstává vážný a čeká ho pravděpodobně další operace.

Jakub Otipka: Po prvním výstřelu měli Fica chránit

Ihned po útoku se vyrojily dohady o tom, nakolik mohla premiérova ochranka činu lépe zabránit. "K nějakému pochybení tam bezesporu došlo. Já nemám všechny relevantní informace, viděl jsem pár záběrů a tam je vidět ne úplně dobře zvládnutý zásah. Ten první výstřel tam být může, ale už by nemělo dojít k těm dalším čtyřem," uvádí pro eXtra.cz bezpečnostní expert Jakub Otipka, který sám pracoval jako osobní strážce významných osobností.

Podle něj bezpečnosti často nepomáhají různá přání ze strany známých osobností nebo politiků. "Oni chtějí být těm svým potenciálním voličům nablízku, udělat si PR, což jde proti té osobní bezpečnosti," vysvětluje.

Zároveň popisuje, že základní problém začíná u výcviku, který ochranku nepřipraví na reálné situace. "Já jsem dělal s ochrankou, školím tady týmy různých českých miliardářů. To jsou často lidé od policie, bývalí vojáci atd. a mně se stává, že ti lidé třeba 80 % času střílí. A já jim dám vždycky domácí úkol, ať si analyzují podobné incidenty za posledních třicet let a zkusí vyhodnotit, kdy by bylo možné použít tu střelnou zbraň, a dojdeme k tomu, že to většinou je nula," překvapuje expert.

"Vždycky zkouším, na jak dlouhou vzdálenost je člověk rychlejší s nožem než s pistolí, a většinou se dostaneme na 11–15 metrů a do té vzdálenosti dává větší smysl člověka zastavit kopy, údery. Kontrolovat a hýbat s chráněnou osobou a manipulovat s ní. To bylo vidět při tom útoku, většina z ochranky sahala po zbrani. Nikdo nekryl pana Fica, nemanipuloval s ním. On jim tam někam padal dozadu, na útočníka byl jediný člověk, který ho až při druhém nebo třetím výstřelu tahal za ruku..." popsal Otipka selhání ochranky.

Ochranka selhala už při útoku na Klause

Podle něj nejde o ojedinělou chybu ochranky. To samé bylo dle jeho slov vidět u útoku na Václava Klause airsoftovou pistolí v roce 2012, kdy do něj útočník také vystřílel několik nábojů z kuličkové pistole a ochranka tam stála a koukala na to.

"Já si to vysvětluji špatně nastaveným typem tréninku, kdy se s tím setkávám denně, kdy je připravují na něco, co se děje jinak než v realitě. Zároveň je to strach z toho, že například Václav Klaus vyhazoval lidi, co se na něj blbě podívali. Říká se tomu stigmatizace chyb a pak se lidé bojí cokoliv blbě udělat, protože se bojí, že za to budou vyhození. Čím více tam vládne podobná atmosféra, tak to inklinuje k tomuto," pokračuje Otipka.

Lidé v podobných situacích zamrznou

Na Slovensku se podle něj stalo něco bezprecedentního. "Nikoho nenapadlo, že by se stalo něco takového. Když se někde střílí, tak si lidé myslí, že je to ohňostroj. Někde něco bouchne, myslí si, že je to výbuch plynu. To je vidět i u té ochranky, jaký chaos tam nastal poté. Bylo zajímavé sledovat reakce ochránců. Je přirozené, že k tomu zamrznutí dojde, ale ta paralýza by měla trvat jen několik sekund. První bodyguard by měl jet do těch dalších střel, měli by tam být operativci v davu, co by měli jít do toho útočníka a dostat ho na zem. Ta reakce byla extrémně pomalá a neprofesionální," uvádí.

Bezpečnost by podle něj neměla být jako skořápka bez vajíčka. "To, že tam máte člena bezpečnostních složek, co váží sto kilo a působí odstrašujícím dojmem, ale spíše jako slupka od cibule založená na více vrstvách. To samé vyhodnocování rizik – jsou tam lidé, co jsou vidět, a pak ti, co nejsou vidět," říká Otipka s tím, že například ochranka prezidenta Petra Pavla to má dobře zvládnuté a dělá svou práci dobře.

"Když si jde pan prezident sám zaběhat do lesa a nikdo o tom neví, tak ten režim zabezpečení podléhá jiným normám a za mě to dává smysl," dodává bezpečnostní expert.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy