Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Experti bijí na poplach: E-shopy ničí nezletilým životy

Experti bijí na poplach: E-shopy ničí nezletilým životy
Zdroj: Pixabay

Prodej alkoholu a nikotinových výrobků mladším osmnácti let je v Česku striktně zakázán. Pokud prodejce přeci jen výrobek s těmito látkami nějakému nedospělému umožní nakoupit, čekají ho přímo pekelné pokuty. Jenže vynalézavost nezletilých v touze po zakázaných neřestech nezná mezí. A tak objevili pořádnou díru na trhu, která jim cestu k alkoholu a tabáku, výrazně usnadnila. A tou je neochota tuzemských e-shopů skutečně funkčním způsobem ověřovat věk nakupujících. 

„Začátkem letošního roku proběhl průzkum mezi českými e-shopy a zjistili jsme, že povinnost ověřovat věk v okamžiku prodeje neplní 94 % z nich. Některé e-shopy využívají nezákonný způsob ověření věku kurýrem až při dodání zboží, ale ani to nefunguje, když ze 112 zkušebních zásilek doručovatelé ověřili věk jen v 8 případech,“ odhaluje šokující realitu Miroslav Prosecký ze společnosti Adulto.cz.

Tisíce nezletilců se tak mohou oddávat alkoholu a nikotinu vlastně zcela beztrestně jenom proto, že český stát neumí donutit tuzemské online prodejce, aby věk svých zákazníků kontrolovali nějakým z osvědčených způsobů, které prodej nedospělým zcela vyloučí. I díky tomu tak Česko patří v evropských statistikách mezi špičku států, kde mají občané mladší 18 let nejvíce zkušeností s věkově omezenými neřestmi.

„Když si vezmete čísla, tak se bavíme o více než 100 tisících teenagerech v České republice, kteří jsou nějakým způsobem ohroženi a pohybují se v úrovni spotřeby alkoholu, která je pro jejich zdraví nebezpečná,“ upozorňuje přednosta adiktologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský.

Problém se závislostí na tabáku má zhruba 50 tisíc dospívajících ve věku 14 až 19 let.
„To je velmi alarmující situace. A je to něco, co bychom měli být schopni řešit,“ dodává Miovský.

„Když se snažíme majitelům e-shopů nabízet řešení na ověření věku, tak se vymlouvají, že stejně nikdy žádnou pokutu nedostanou, a že je vlastně dodržování této povinnosti nezajímá,“ popisuje drsné zkušenosti Prosecký.

„Je pravda, že to, co se děje v Česku ohledně prodeje nikotinu a alkoholu na internetu je časovaná bomba. Může to skončit nějakým velkým neštěstím, ale to už bude pozdě to začít řešit,“ přiznal redakci eXtra.cz jeden z významných českých adiktologů.

„Ověřit věk zákazníka je velmi jednoduché a zákazník si může vybrat způsob ověření, který mu vyhovuje. Zákazník může při online nákupu ověřit svůj věk bezpečně prostřednictvím bankovní identity – tedy přihlášením do svého internetového bankovnictví, účtem služby MojeID nebo dokladem totožnosti,“ vysvětluje Prosecký z Adulto.cz.

Svůj způsob kontroly pak mají i velké potravinové e-shopy. Třeba u společnosti Košík.cz objednávky kontroluje kurýr. „V případě, že nákup přebírá někdo, kdo by mohl být mladšího věku, kurýr ho poprosí, aby se prokázal občanským průkazem nebo jinak doložil svůj věk. Pokud to neudělá, tak alkohol nebo cigarety jednoduše z nákupu vyndáme,“ popisuje mluvčí František Brož. Podobně objednávky ověřuje i Tesco.

To je ale způsob, který je v případě tabákových výrobků v přímém rozporu se zákonem 65/2017 o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Ten totiž nepovoluje ověření věku až při dodání zboží – jednak proto, že tento způsob stát nemůže efektivně kontrolovat, a jednak proto, že kurýři nemají oprávnění po zákazníkovi požadovat doklad totožnosti.

Velké e-shopy pro které je prodej tabákových výrobků jen okrajovým sortimentem by se proto měli stavět k problematice zodpovědně a nedávat tak špatný příklad těm ostatním.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy