Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

eXtra.cz vyvrací fake news: Napadli mě čtyři Ukrajinci, tvrdila žena z Brna. V minulosti už lhala o zbití Romy či odebrání dítěte

Žena, kterou údajně v Brně napadli Ukrajinci: V minulosti už šířila dezinformace
Zdroj: Pixabay/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Dezinformace

Během uplynulého víkendu se začal sociálními sítěmi šířit příspěvek, ve kterém žena tvrdí, že ji v Brně-Bystrci brutálně napadli čtyři Ukrajinci. Toho se ihned chopily dezinformační či proruské weby a profily a začaly zprávu zneužívat k vyvolání nenávisti vůči uprchlíkům. Jenže podle policie je v tvrzení napadené ženy hned několik otazníků. Údajná oběť navíc v minulosti šířila pod různými profily lži o své osobě, třeba to, že byla napadena Romy nebo že jí úřady odebraly dítě kvůli covidu. I proto v případu z Brna vše nasvědčuje tomu, že jde o fake news. 

"Probuďte se, lidi! Takhle mě zřídili 4 Ukrajinci, kteří mě přepadli, ukradli 5 tisíc korun, bili mě pěstmi a kamenem do obličeje. Chtěli mě znásilnit, naštěstí je vyrušila kolem projíždějící a houkající policie a nějací lidé... Tak utekli," tvrdila na Facebooku žena. K příspěvku, který zveřejnila v sobotu, připojila i fotografie svého oteklého obličeje a zároveň obvinění, že jí policie přes telefonát do sanitky odmítla poskytnout pomoc. Strážníci na svých stránkách ihned upozornili, že případ prošetřují, avšak dodali, že je kolem něj až příliš otazníků.

Zatímco novináři z brněnského zpravodajství České televize na svém Twitteru potvrdili, že žena byla skutečně přes noc hospitalizována ve FN Brno, zároveň i vyvrátili, že by policie volala do sanitky a odmítla pomoci. Ostatně sami strážníci pro eXtra.cz uvedli, že se o události dozvěděli v sobotu odpoledne. "Zjištěné rozpory se nám dosud nepodařilo objasnit, autorka příspěvku s námi v tuto chvíli odmítá komunikovat. Při prověřování podobných případů je důležité učinit oznámení co nejdříve. Každé zpoždění snižuje šanci na objasnění," sdělil redakci vedoucí tiskového oddělení jihomoravské policie Pavel Šváb.

Žena už v minulosti šířila lži

Mluvčí zároveň nechtěl kvůli probíhajícímu vyšetřování konkretizovat zmíněné otazníky. Řada z nich ale vyplývá už jen ze samotného příspěvku ženy a jejích komentářů pod ním. Podle údajné oběti mluvili násilníci rusky, jestli šlo o Ukrajince, nakonec sama neví. Incident se navíc měl stát 3. května, žena ho ale ohlásila až o čtyři dny později, upozornil server Manipulátoři. Informace o telefonátu ze sanitky policii tak nesouhlasí, protože ta se o napadení podle vyjádření Švába dozvěděla až v sobotu.

Poté, co příspěvek nasbíral tisíce reakcí a stovky přesdílení, zejména pak proruskými a dezinformačními profily, ho žena smazala ze sociálních sítí. Jak se ukazuje, nebylo to poprvé, co se něco takového stalo. "Žena pod různými profily v minulosti už šířila prokázané lži o své osobě. Jednou ji měli napadnout Romové, před dvěma lety jí zase mělo být odebráno dítě (kvůli covidu). Vždy, když se ukázalo, že žena lže, své profily deaktivovala a založila si jiný, nový,“ upozorňuje Jan Cemper z Manipulátorů.

Hoaxy jsou podobné jako v minulosti

Příběh o napadení bezbranné ženy Ukrajinci tak jen zapadá do narativu šíření proruských dezinformací. Ostatně posloužil jen k tomu, aby vyvolal nenávist vůči uprchlíkům před válkou a šířil mezi lidmi odmítavý postoj v přijímání běženců. Podobné příspěvky se šířily po sociálních sítích v nedávných letech, kdy dezinformátoři sdíleli hoaxy o uprchlících z Blízkého východu. Na strachu z migrantů postavilo kampaň hnutí SPD Tomia Okamury a výsledkem byl případ Jaromíra Baldy. Ten vědomě ohrozil desítky lidí, když pokácel stromy přes koleje, aby vyvolal strach z uprchlíků. Na místě totiž nechával plakáty s arabskými nápisy.

"Nemá smysl se tvářit, že výzvy spojené s migrací z Ukrajiny nejsou velké, na českou vládu, místní samosprávy, nevládní organizace i běžné občany to v už tak složité situaci energetické krize a pomalé ekonomické obnovy po pandemii vytváří další tlak. Je ale důležité si uvědomit, že Ukrajinci jsou lidé jako my: někteří čestnější a empatičtější, jiní jsou určitě méně dobří lidé," říká pro eXtra Helena Truchlá, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Kriminalita v důsledku migrace neroste

Jak Truchlá poukazuje, v Česku žila početná ukrajinská menšina už před vypuknutím ruské invaze a podle sociologů kriminalita v důsledku migrace nenarůstá, což potvrzují statistiky nebo přímo policejní prezident v rozhovoru pro iRozhlas. Naopak samy Ukrajinky mohou mít často strach se na tuzemskou policii obracet, když se jim něco přihodí. Organizace spojených národů během války opakovaně varuje před tím, že ukrajinské ženy a děti mají vyšší riziko stát se obětí znásilnění nebo obchodování s lidmi. Na to upozorňují i české úřady.

"Je dobré mít na paměti, že Ukrajinci, kterým pomáháme tady v Česku, nečelí jen smrtelnému násilí a destrukci doma, ale pokud by neutekli, hrozí jim i odvlečení do Ruska. Podle ukrajinských úřadů už takto z Ukrajiny nuceně odešly stovky tisíc lidí, včetně malých dětí. Přibývá svědectví o nelidském zacházení, kterému jsou vystavení," dodává Truchlá.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy