eXtra.cz vyvrací fake news: Neúspěšné, škodlivé euro? Naopak, přináší státům výhody
Mnozí kritici označují euro za škodlivou měnu. Tvrdí, že pokud tuto evropskou měnu přijmeme, Česko to poškodí. Jenže se často zapomíná, že přijetí eura s sebou nese celou řadu výhod. I s obávaným zdražováním to není tak horké, jak uvádí ekonom Vít Hradil pro Deník.
Stabilní ekonomika, podpora obchodu a investic i lepší podmínky pro spotřebitele. To vše přináší euro státům, které ho přijaly za svou měnu. Vstup do eurozóny navíc také napomáhá zemím lépe obchodovat se zbytkem světa. Zákazníkům zase euro umožňuje porovnávat ceny zboží doma a v zahraničí, a navíc je chrání před výkyvy směnných kurzů.
Pro Čechy a Češky by pak euro taky přineslo výhody. Například by při cestování za hranice nemuseli přepočítávat ceny z jedné měny na druhou a neustále řešit, kolik co stojí. Pomohlo by nám to se také rychleji zorientovat v zahraničních obchodech a e-shopech a vybírat si tak zboží za nejvýhodnější cenu. A právě to, že bychom si mohli ceny snadno porovnat, by zvýšilo konkurenční tlak na prodejce, což by mohlo vést ke snížení ceny a zvýšení kvality nebo k pestřejší nabídce.
Euro je výhoda pro podnikatele
Navíc bychom byli více imunní vůči podvodníkům, kteří nabízejí směnu s velmi nevýhodným kurzem, nebo dokonce lidem dávají falešné peníze. Euro je navíc měna přijímaná i leckde za hranicemi eurozóny.
Euro by také představovalo velkou výhodu pro české podnikatele. Firmy, které jsou hodně aktivní v zahraničí, by ušetřily. Podnikat v eurozóně by bylo díky euru jednodušší a méně rizikové a podnikatelé by se nemuseli obávat nepředvídatelného pohybu kurzu.
Eurozóna je navíc díky jednotné měně lákavou oblastí pro podnikatele ze zemí mimo EU. Pro podniky z celého světa, které obchodují s Evropou, jsou výhodnější ceny uváděné v eurech, což evropským podnikům ušetří další peníze spojené s výkyvy kurzů a s náklady na přepočet eura na jiné měny.
Euro s sebou také přináší přínosy pro stabilitu české ekonomiky. S jeho přijetím bychom se mohli podílet na měnové politice eurozóny a guvernér České národní banky by se stal součástí Rady guvernérů Evropské centrální banky. Získali bychom tedy v EU ještě silnější hlas. Navíc by mohla nová měna být také součástí naší evropské identity a zajistit Česku silné místo v EU.
Jak by to bylo se zdražováním
Kritické hlasy tvrdí už od našeho vstupu do Evropské unie, že přijetí eura by pro nás znamenalo výrazné zdražení. Také sousloví o tom, že euro je „škodlivá měna“, se objevuje opakovaně už několik let. A přestože je pravda, že zavedení eura by s sebou neslo výhody i nevýhody, údajné zdražování by podle odborníků bylo jen mírné – a navíc přechodné.
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus, Víta Hradila, neexistuje teoreticky žádný důvod, proč by změna měny měla způsobit trvalé zdražení či zlevnění. „Co ovšem nastat může, je zdražení dočasné,“ připouští ekonom pro Deník.