Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

eXtra.cz vyvrací fake news: Politici lžou o zákazu používání kotlů, uvádíme věci na pravou míru

Vyvracení dezinformací: Politici lžou o zákazu používání kotlů. Jejich výměnu přitom zaplatí dotace
Zdroj: Se souhlasem Pražská plynárenská
Předchozí Další
dezinformace

Minulé vlády si na výměnu starých kotlů stanovily 12 let, teď ale někteří viní místo toho EU a současnou vládu. Obměna sice znamená počáteční náklady, ale z dlouhodobého hlediska úspory v našich peněženkách a čistotu našeho ovzduší, kvůli jehož znečištění v Česku zemře předčasně až 10 000 lidí ročně. Například Tomio Okamura na sociální síti X přitom straší tím, že jde pouze o nesmyslné zákazy. Jak je to ve skutečnosti? Na to se zaměřila redakce eXtra.cz v dalším díle o dezinformacích.

Evropa dekarbonizuje, to znamená, že se snaží snížit množství oxidu uhličitého, který do ovzduší denně vypouštíme. Cílem je přestat špinit životní prostředí, aby se nám podařilo udržet živou přírodu a přitom zajistit rozumnou modernizaci ekonomiky. Pro Česko nejde o nic nového, vcelku úspěšně dekarbonizuje kontinuálně od 90. let minulého století. Vypořádali jsme se s freony v chladničkách a uzavřeli tím ozonovou díru. Přesto se dnes někteří politici uchylují ke strašení nesmyslnými zákazy a pokutami.

Například předseda SPD Tomio Okamura tak učinil na svých sociálních sítích "Hnutí SPD tímto vyzývá vládu Petra Fialy, aby tento zákaz zcela zrušila či aspoň pozastavila a aby ve spolupráci s úřady územních samospráv garantovala, že žádný občan nebude v souvislosti s tímto opatřením pokutován," píše Okamura na síti X.


S harmonogramem výměny kotlů nepřišla EU, ale česká vláda

Už v roce 2012 Česko přijalo zákon o ochraně ovzduší, který odstartoval postupný ústup od používání starých a neefektivních kotlů na uhlí. O dva roky později začal platit zákaz prodeje těch nejvíce škodlivých, tedy 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva, jako je uhlí. Kotle jsou rozděleny do tříd na základě dosažených hodnot při měření výkonu. Od 1. září 2024 bude povoleno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy. S tímto harmonogramem ale nepřišla Evropská unie, jak někteří tvrdí, ale česká vláda už před 12 lety. Způsob, jakým se podaří Česku přejít na ekologičtější způsoby vytápění a jak pravidla bude vynucovat, je a byla naše odpovědnost.

Aktuálně výměna kotle přináší nižší náklady na vytápění, komfortnější obsluhu i snazší údržbu. Jeho ekologická šetrnost k přírodě může být pro spotřebitele a přírodu příjemným bonusem. Nabízí se i výměna za tepelná čerpadla, která jsou v Česku oblíbená.

eXtra.cz vyvrací fake news: Politici lžou o zákazu používání kotlů, uvádíme věci na pravou míru


Výměnu kotle zaplatí dotace

Navzdory tomu, že o nutnosti obměny kotlů víme už přes 12 let, je v Česku ještě asi 150 tisíc starých kotlů na uhlí, které se musí vyměnit. S tím nám ale naštěstí efektivně pomáhají evropské peníze. Finanční podporu nabízejí v případě výměny kotlů dvě dotace, na kterých se podílí Evropská unie. Pro nízkopříjmové domácnosti fungují Kotlíkové dotace. Díky tomuto programu mohou domácnosti s nízkými příjmy – tedy především senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – získat až 95 % částky na výměnu starého kotle na pevná paliva ještě před jeho pořízením. Program pomohl vyměnit už přes 100 tisíc kotlů a vyplatil přes 11 miliard korun.

Náklady na výměnu 20 let starých plynových kotlů nově pokryje i mezi Čechy oblíbený dotační program Nová zelená úsporám. Finanční příspěvek tak může uhradit až polovinu celkových nákladů. Žadatel je však musí vyměnit třeba za tepelné čerpadlo. Požadavkem je, aby byl dům alespoň částečně zateplený, protože jinak je provoz čerpadla neúsporný.

"Peníze do dotací Nová zelená úsporám tečou z evropských peněz. Jedním ze zdrojů jsou i peníze vybrané na emisních povolenkách. Jejich smyslem je, že ten, kdo znečišťuje ovzduší a přírodu, ten za to také zaplatí. Tímto systémem tak peníze od znečišťovatelů mohou jít do rozumné modernizace českých domácností a do jejich úspornosti," doplňuje pro eXtra.cz Hedvika Ruszová, analytička projektu České zájmy v EU.

S Novou zelenou úsporám lze kombinovat i další úsporné úpravy a opatření, díky kterým se náklady na provoz domácnosti značně sníží. Čím víc úprav, tím víc poskytnutých peněz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy