Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

eXtra.cz vyvrací fake news: Ukrajinci zneužívají dávky a berou Čechům peníze. Jak je to doopravdy

Ukrajinci protestují.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
vyvracíme fake news

Na sociálních sítích se šíří údajně skutečné příběhy Ukrajinců, kterým prý stát na dávkách posílá každý měsíc obrovské sumy. Jenže skutečné částky, které uprchlíci dostávají, rozhodně tak vysoké a šokující nejsou. Navíc si v Česku našlo práci už 72 % z lidí, kteří sem kvůli válce na Ukrajině utekli, jak ukázal výzkum společnosti PAQ research.

Ukrajinští uprchlíci v Česku dostávají maximálně několik tisíc korun měsíčně. Průměrná vyplacená částka je podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDÚ-ČSL) pro iDnes.cz asi 7336 korun na člověka. Tyto peníze zahrnují takzvanou humanitární dávku a pomoc s bydlením.

Jak je to s dávkami pro Ukrajince

Přesto někteří politici včetně šéfa SPD Tomia Okamury tvrdí, že mají Ukrajinci v ČR na růžích ustláno.

Od července 2023 je výše humanitární dávky pro dospělého podle Úřadu práce 4860 korun, a to pouze po dobu od udělení dočasné ochrany po následujících 150 dní. Po vypršení této doby jde už pouze o 3130 korun pro dospělého. Pro dítě je dávka ještě nižší. O něco málo více korun dostávají lidé, kteří patří mezi takzvané zranitelné osoby, tedy senioři, studující, těhotné ženy či osoby se zdravotním postižením.

Jurečka uvedl, že humanitární dávku čerpá asi 25 procent uprchlíků, z nichž více než polovina jsou malé děti.

Ukrajinci se Česku vyplatí

Neobstojí ani argument týkající se toho, že Ukrajinci berou dávky Čechům, kteří je také potřebují. Pro osoby s dočasnou ochranou jsou totiž klasické dávky státní sociální podpory nedostupné a třeba příspěvek na dítě uprchlíci čerpat nemohou. Češi mají ze zákona nárok na více typů dávek než uprchlíci z Ukrajiny.

Ti si v Česku musí platit také bydlení. Od června 2023 lidé s dočasnou ochranou dostávají s humanitární dávkou také příspěvek na bydlení. Aby však dostali jeho plnou částku, musí bydlet v samostatném bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv.

Pro Česko jsou navíc Ukrajinci důležití a přínosní i ekonomicky. Na trhu práce chybí podle zjištění České televize až tři sta tisíc lidí. A stát na odvodech z práce ukrajinských uprchlíků dostává více peněz, než kolik jim vyplácí na humanitárních dávkách, jak ukazují data ministerstva práce. Podle zjištění PAQ research pracuje už celkem 72 % Ukrajinců, kteří do Česka po válce dorazili.

Zvýšená kriminalita

Domněnky o zneužívání dávek často doprovází také tvrzení o tom, že ukrajinští uprchlíci ohrožují českou společnost a páchají trestnou činnost ve velkém. Podle zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2023 u nás ovšem s příchodem Ukrajinců kriminalita nestoupla. „BIS také nedisponuje informacemi, které by v souvislosti s jejich příchodem svědčily o zvyšování aktivit organizovaných zločineckých skupin v Česku,“ uvádí zpráva.

„Uprchlíci z Ukrajiny utekli před násilným válečným konfliktem a jejich hlavní potřebou je přežít, žít v bezpečí a mít na živobytí,“ upozorňuje pro eXtra.cz analytička projektu České zájmy v EU Mahulena Kopecká.

„Musí se zorientovat v novém, cizím prostředí, odděleném jazykovou bariérou, nebo v českém systému poskytované humanitární pomoci, což vůbec není jednoduché,“ dodává analytička.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy