eXtra.cz vyvrací fake news: Ukrajinka s hákovým křížem za kasou Kauflandu? Ne, je to 5 let stará fotka Češky
Na Facebooku se začínají šířit snímky, na nichž jsou údajně ukrajinské nacistky. Některé fotky zachycují například hajlující ženy, z nichž jedna má být manželkou velitele pluku Azov, nebo třeba prodavačku v Kauflandu, která má na předloktí vytetovaný hákový kříž. Samozřejmě se podle "zaručených zdrojů" jedná o Ukrajinku. Skutečnost je ale taková, že oba snímky jsou hojně šířenými hoaxy. Vznikly totiž už před několika lety, jeden navíc pochází z Polska a druhý potom z české kauzy, která lomcovala tuzemskými médii v roce 2017.
Rusko už několik let šíří tvrzení, že na Ukrajině vládne nacistická vláda. Tento argument využil i Vladimir Putin, když v únoru letošního roku vydal příkaz pro napadení svého západního souseda. Invazi nazval speciální vojenskou operací za účelem denacifikace Ukrajiny. Ostatně i samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už byl také označen za nacistu, což redakce eXtra.cz již před několika měsíci vyvracela.
Ačkoli se ruské tvrzení zdá pro mnohé šílené a zcela nesmyslné, našla se i v Česku řada lidí, kteří ho přijali za své. Na sociálních sítích pak začali šířit nejrůznější "důkazy" v podobě fotek, které mají potvrzovat tvrzení Kremlu. Problém ale je, že v drtivé většině jde o staré snímky, které navíc mnohdy ani nejsou z Ukrajiny.
Recyklace starých fotek
Nedávno se například na sociálních sítích začala šířit fotka, na které pózují tři ženy se zdviženými pravicemi. Jedna z nich, konkrétně blondýnka stojící napravo, má být podle ruských podporovatelů manželkou Denise Prokopenka (30), velitele pluku Azov. "Manželky nacistů z Azova. Hajlují ukázkově. Ta vpravo je Prokopenko, včera na audienci u papeže orodovala za manžela," stojí v textu u fotky, která se objevila na Facebooku.
Ve skutečnosti jde ale o hoax. Snímek je totiž starý více než deset let, na což upozorňuje italský novinář David Puente, který se věnuje ověřování informací. „Fotografie tří dívek s napřaženými pažemi koluje minimálně od začátku roku 2010, kdy manželce azovského velitele muselo být mezi 14 a 15 lety," upozorňuje žurnalista na webu Open Online. Fotka navíc nepochází z Ukrajiny, ale pravděpodobně z Polska, čemuž nasvědčuje jak původní šíření na polských portálech, tak i tričko jedné z žen, na němž je polská vlajka.Manželka velitele pluku Azov Katerina Prokopenko skutečně orodovala za svého muže u papeže i u ukrajinského prezidenta. Jak uvedl zpravodajský profil Nexta na Twitteru, Prokopenko je v současnosti v ruském detenčním centru a své ženě se neozval více než týden.
Nacistka v Kauflandu
Do absolutní bizarnosti to proruští trollové dotáhli s fotkou jisté prodavačky z Kauflandu, která má na ruce vytetovaný hákový kříž. "Nová ukrajinská posila v Kauflandu v ČR? Všimněte si tetování na ruce," uvádí se u snímku, který v posledních týdnech zaplavil Facebook. Pokud se vám snímek zdá povědomý, možná to bude proto, že už jste ho v minulosti viděli v českých médiích.
Konkrétně v roce 2017 se totiž v Česku rozjela kauza, kdy zákazník vyfotil prodavačku Kauflandu, která měla na předloktí vytetované nacistické symboly včetně hákového kříže. Nebyla to však Ukrajinka, ale Češka, a od obchodního řetězce dostala okamžitý vyhazov. Jak psalo eXtra.cz před pěti lety, tato žena si pak nechala zakázanou symboliku přetetovat.