Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

eXtra.cz vyvrací fake news: Ukrajinské vlajky zdaleka nevisí jen v ČR, jsou skoro ve všech státech kromě Ruska

Vladimír Putin není rád za podporu Ukrajiny v EU.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
DEZINFO

Součástí antikampaně vůči Ukrajině, tedy zemi, kterou zcela bezdůvodně napadlo agresivní a roztahovačné Rusko, je i tvrzení některých Čechů o tom, že „servilní vůči Ukrajině jsme jen v ČR, nikde jinde ukrajinské vlajky nevisí“. Nic není tak daleko od pravdy.

Nejen Národní muzeum

Ukrajinská vlajka nevisí jen na Národním muzeu, kde proruským živlům z řad demonstrantů Jindřicha Rajchla vadila natolik, že se neúspěšně snažili násilím dostat do budovy a strhnout ji. Je i na mnoha úřadech a radnicích.

V diskusích pod články a na sociálních sítích se nyní hojně šíří různé nepravdy o tom, že to tak je jen u nás, že na Západě neexistuje taková „servilní podpora“ Ukrajině.

Hrubý omyl, ne-li záměrná lež.

Ukrajinská vlajka všude, kam se podíváš

Tak pojďme na to: Benátky/Murano, v Římě, v Londýně například nad legendárním divadlem Globe, na Whitehall i v sídle premiéra v Downing Street, po začátku okupace jí mimochodem projekcí obalili také tamní ruskou ambasádu, v Edinburghu ve Skotsku, v Berlíně taky na muzeu, nechybí ovšem ani v takových Drážďanech, na mnichovské radnici, ve Vídni, Oslu, Amsterdamu nebo ve francouzském Rennes ba ani v Bratislavě, kde po blížících se parlamentních volbách hrozí příklon k Rusku, ani v estonském Tallinu té podpory není málo, také ve Varšavě a gruzínském Tbilisi, v Bukurešti, dále pak tu je jedna neupřesněná Velká Británie nebo Belgie. Ba dokonce ani v neutrálním Švýcarsku nebyla nouze o ukrajinské vlajky.

Tohle byla jen taková ukázka toho, jaký nesmysl se šíří, jinak bychom s příklady mohli pokračovat do nekonečna.

Kde vlajky nejsou a kde jich je moc

Jednou z mála výjimek, kde opravdu asi příliš ukrajinských vlajek na úřadech, muzeích, divadlech a podobných budovách nevisí, je Rakousko (i když odkaz výše napovídá, že to také není stoprocentní), které to po začátku okupace hraje na obě strany. Podobné to bude v Maďarsku, které jde ve spoustě věcech Rusku na ruku, ale i tam se najdou (našly) výjimky.

Jinak ale v málokterém evropském městě chybí symboly podpory Ukrajiny. Zvláště v postsovětských republikách, kde již Moskva nemá vliv, a v zemích bývalého sovětského bloku jsou ale vlajky napadené země téměř na každém kroku. Takové Polsko, které je přes kontroverzní společnou minulost jedním z nejhlasitějších podporovatelů Ukrajiny, je ukrajinskými vlajkami zaplaveno.

Ale nejde jen o Evropu. Z toho, co se dělo v New Yorku na baseballovém zápase, na němž rozvinuli největší ukrajinskou vlajku na světě, by ti, co by nejradši nikdy nepodporovali nikoho, asi trefil šlak.

Proč tolik lží o ukrajinských vlajkách

Tvrzení o tom, že jen Češi jsou „servilní“, s vysokou mírou pravděpodobnosti do našinců pod tlakem láduje dezinformační scéna na pokyn Moskvy. Ruská propaganda nás chce rozklížit, rozhádat, a to jakýmkoli způsobem. A i tohle je cesta, kdybychom se skutečně začali stydět za to, že jsme na té správné straně.

Rusko nepotřebuje, abychom byli přímo na jeho straně, stačí mu, když jakýmkoli způsobem otupí proukrajinské nálady v zemích, které dosud Ukrajině dodávaly zbraně nebo finanční podporu.

I proto je třeba připomínat skutečnost, aby se to Putinovi a spol. nepovedlo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy