Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 Ceny Anděl 2025

eXtra.cz vyvrací fake news: Větrné elektrárny ničí mozek a způsobují rakovinu, řekl Trump. Lhal v přímém přenosu

Větrné elektrárny ničí náš mozek, řekl Donald Trump. Jak je to doopravdy
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
vyvracíme fake news

Na to, jak funguje náš mozek, jak spíme a jak se cítíme, mají mít podle internetových tvrzení vliv větrné elektrárny. A prý i způsobují rakovinu. Tuto teorii razil i americký prezident Donald Trump. Nic z toho ale není pravda a žádné z těchto tvrzení není podloženo vědeckými důkazy. Výzkum totiž ukázal, že krátkodobé vystavení hluku větrných turbín nemá vliv na naše mentální procesy a nádorová onemocnění nezpůsobuje. 

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých vystoupení kritizoval dopady větrné energetiky na lidské zdraví a zmínil takzvaný „syndrom větrné turbíny“. Ten popisuje dopady hluku větrných elektráren na náš mozek a naše zdraví.

Ovšem existence tohoto údajného syndromu není podložena žádnými vědeckými důkazy. A přestože někteří lidé uvádějí, že mají nepříjemné pocity nebo poruchy spánku, tyto účinky turbín souvisejí často spíše s psychologickými faktory než s přímými zdravotními dopady hluku turbín.

Navíc kolem turbíny vždy musí být ochranné pásmo, které je dostatečně daleko od našich obydlí. A ve vzdálenosti 350 metrů od elektrárny má zvuk znatelně nižší úroveň, odpovídající třeba šumění lesa.

Jak je to s hlukem z větrných elektráren

Problémem se zabývali i vědci z Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani, jak popsal časopis Nature. Navrhli studii, která měla co nejpřesněji simulovat skutečné podmínky toho, kdy je člověk vystaven hluku z větrných turbín.

Studie se zúčastnilo 45 zdravých dospělých studentů. Ti byli náhodně rozděleni do tří skupin – jedna byla krátkodobě vystavena nahrávce skutečného hluku turbíny ze vzdálenosti několika stovek metrů, druhá poslouchala hluk dálniční dopravy o stejné intenzitě, třetí pak vykonávala zadané úkoly v tichu. Zúčastnění studenti však nevěděli, jaký zvuk slyší. A ukázalo se, že žádný z nich po ukončení experimentu hluk z větrné turbíny neurčil správně. Přirovnávali zvuk k hluku letadla a šumění moře.

Vědci měřili mozkovou aktivitu dobrovolníků a zároveň také jejich výkony v provádění úkolů, zaměřených třeba na pozornost. Studenti také hodnotili míru stresu a toho, jak je zvuk obtěžoval.

Ukázalo se, že účastníci ve skupině, která poslouchala hluk z větrných turbín, neměli horší výsledky v úkolech týkajících se měření pozornosti a usuzování ve srovnání s dvěma ostatními skupinami. Hluk větrných elektráren nevnímali ani jako více stresující či obtěžující než ruch dálniční dopravy.

Studie uzavírá, že výsledky nelze zobecnit na to, jaké účinky bude mít dlouhodobé vystavení hluku. Vědci naznačují, že souvislost mezi krátkodobým vystavením hluku větrných elektráren a zhoršením paměti nebo koncentrace a pozornosti může být do jisté míry způsobená předsudky vůči větrným elektrárnám. Tedy ten, kdo se k větrným elektrárnám stavěl odmítavě, prožíval hluk hůř než ten, komu nevadily.

Větrné turbíny nezpůsobují rakovinu

Donald Trump také před lety tvrdil, že hluk z větrných elektráren způsobuje rakovinu. Ale neexistuje žádná souvislost mezi větrnými turbínami a rakovinou.

Americká společnost pro boj proti rakovině uvedla, že neví o žádných věrohodných důkazech, které by spojovaly hluk z větrných elektráren s rakovinou. Tuto dezinformaci o větrných elektrárnách i všechny další dezinformace vám pomůže odhalit třeba video návod, který připravil Evropský parlament.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy