Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Ples jako Brno

eXtra vyvrací fake news: EU nám prý chce vzít e-cigarety. Nikoli, zákaz se zatím nekoná

 Evropská unie nám chce prý vzít e-cigarety. Nikoli, zákaz se zatím nekoná
Zdroj: Profimedia.cz
vyvracíme fake news

Vláda prý chce na popud Evropské unie začít zakazovat elektronické cigarety – hlavně ty ochucené. Tato nepravdivá informace se šíří na sociálních sítích. Jenže je to jinak. Ministerstvo zdravotnictví zatím žádný zákaz ani omezení nechystá. Nic takového jako zákaz elektronických cigaret po nás ani Evropská unie nechce. Tyto cigarety ovšem každopádně jsou v mnoha ohledech škodlivé.

Ministerstvo zdravotnictví sice řešilo regulaci e-cigaret s příchutěmi, nakonec se však poslanci na zdravotním výboru podle ČT shodli, že by se omezení mělo dotknout příchutí, které cílí na děti. Problémem totiž je, že se zvyšuje počet mladistvých, kteří kouří elektronické cigarety. Žádný zákaz e-cigaret se tedy nechystá a není ani pravda, že by ho po nás vyžadovala Evropská unie.

Ministerstvo zdravotnictví loni v květnu informovalo, že 50,2 % Češek a Čechů mezi 15 a 24 lety užívá nikotin. Roste i počet mladých, kteří používají e-cigarety.

Právě před tím varují experti a doporučují, aby se prodej e-cigaret vyváženě reguloval. Mezi jejich doporučení patří zakázat pestré obaly a příchutě sladkostí, které děti lákají si toto zboží kupovat.

Kolik nikotinu je v e-cigaretách

„Skoro třetina lidí se následkem užívání elektronických cigaret stává závislými na nikotinu, aniž by tím potlačovali původní závislost na kouření klasických cigaret,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Kouření e-cigaret není bez rizika. Kromě závislosti na nikotinu či závislosti psychické mohou tyto produkty způsobit, že se člověku zavodní plíce.

Navíc se ukázalo, že výrobci e-cigaret lžou o množství nikotinu v nich obsažených. Například firma Philip Morris informovala, že náplně do IQOS obsahují 0,5 miligramu nikotinu, ve skutečnosti bylo podle výzkumu toto množství ale až osmkrát vyšší. Tato firma si pak v Japonsku zaplatila studie zaměřené na IQOS, které měly dokazovat, že jejich kouření ve vnitřních prostorách je neškodné. To ovšem podle expertů není pravda.

Úplný zákaz e-cigaret zavedla od ledna například Belgie, a to ze zdravotních a ekologických důvodů. Tamnímu ministru zdravotnictví vadí jak to, že e-cigarety často obsahují nikotin škodlivý lidskému zdraví, tak to, že jde o plastové výrobky často jen na jedno použití, které zatěžují životní prostředí.

Ekologické dopady e-cigaret

Jednorázové elektronické cigarety znamenají rostoucí množství odpadů a míra jejich recyklace je nižší než 15 %. Více než polovina uživatelů e-cigaret také uvádí, že je vyhazují do směsného odpadu, kam přitom nepatří, jde totiž o odpad nebezpečný, jak uvádí web Ekolist.cz. A asi 10 % tázaných přiznalo, že e-cigarety zahazují na zem, podobně jako klasické cigarety.

Přitom odpad z e-cigaret je pro životní prostředí nebezpečný. Do vody se totiž dostávají toxické chemikálie, nikotinové soli, těžké kovy, olovo a rtuť. Navíc je tu ještě plastový obal, který by se v přírodě rozkládal několik set let a z nějž se uvolňují mikroplasty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy