Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

eXtra vyvrací fake news: Klimatické konference kvůli Číně prý nemají smysl. Skutečnost je jiná

Klimatické konference prý kvůli chování Číny nemají smysl. Jak je to doopravdy?
Zdroj: Profimedia.cz
vyvracíme fake news

Čína sice ve srovnání s ostatními státy produkuje nejvíce emisí na světě, není ale pravda, že v boji s následky klimatické krize nic nedělá. Tato země ve velkém investuje do obnovitelných zdrojů energie a hraje prim na trhu se solárními panely a elektromobily, jak upozorňuje pro eXtra.cz analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

Zeměkoule podle současných předpovědí směřuje k oteplení o 2,6 až 3,1 stupně Celsia. Pokud se státy dohodnou, je ještě podle OSN možné oteplení Země snížit. Problém se snaží vyřešit i COP, tedy konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Zástupci více než 190 států z celého světa tu hledají řešení klimatické krize i jejích následků, třeba způsoby, jak snižovat emise nebo jak se vypořádat s extrémním počasím.

Vlny obrovských letních veder, sucho, krajina, ze které mizí voda, lesní požáry, častější povodně, zimy bez sněhu. To všechno jsou projevy klimatické změny, které vidíme v Česku nebo v sousedním Německu. Všechny tyto extrémní jevy působí obrovské ekologické a ekonomické škody a mají bezprostřední dopad na život každého z nás.

Klimatické konference jsou zásadní

Pro Česko je účast na COP zásadní. Naše země tu může získat silnou zahraniční oporu, která nám pomůže, když bude třeba. Navíc jde také o příležitost, kde se naši zástupci mohou setkat s reprezentanty jiných zemí a kde se dají zajistit finance na klimatická opatření. „Jde o příležitost, jak se zapojit do mezinárodního jednání a mít vliv na diskutovaná pravidla hry,“ vysvětluje pro eXtra.cz analytička Romana Jungwirth Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky.

Z toho, že se následky klimatické krize řeší na mezinárodní úrovni, navíc těžíme už teď. Využíváme finance ze Zeleného klimatického fondu a na klimatická opatření dostaneme do roku 2030 z rozpočtu Evropské unie stovky miliard eur.

Jednání na COP jsou relativně transparentní a může je sledovat každý, jak upozorňuje Romana Jungwirth Březovská. Klimatické konference jsou podle ní důležité i přesto, že se do řešení následků klimatické krize nezapojí všechny státy stejně.

„Státy, které přispěly ke změně klimatu nejméně, jsou obvykle těmi nejohroženějšími,“ říká expertka Jungwirth Březovská. Podle dokumentů COP právě země, které historicky vypustily nejvíc emisí, mají být nejaktivnější v jejich snižování.

Jak je to s Čínou a emisemi

Čína jako největší znečišťovatel, pokud jde o skleníkové plyny, má na COP klíčovou roli.

„Čína si stanovila cíl klimatické neutrality na rok 2060 a očekává se, že její každoroční emise skleníkových plynů začnou klesat buď již v roce 2025, nebo nejpozději v roce 2030,“ informuje Jungwirth Březovská.

Tato země teď hraje prim na trhu se solárními panely, elektromobily a dalšími technologiemi či surovinami potřebnými pro snižování emisí. Proto je podle expertky tato velmoc klíčová i pro mnoho dalších států, které tyto produkty a materiály potřebují pro vlastní snižování emisí. Navíc právě přístup Číny donutil USA i Evropskou unii k vlastnímu rozvoji nízkoemisního průmyslu, dodává Romana Jungwirth Březovská.

COP bývá kritizována za to, že sem zástupci jednotlivých zemí létají tryskáči, čímž se vytvářejí další emise CO2. Jde ovšem o mýtus, jak upozorňuje Asociace pro mezinárodní otázky. Emisní náklady soukromých letadel na COP v Glasgow v roce 2021 byly například asi 12 tisíc tun CO2. Jde o stejné množství oxidu uhličitého, jaké vyprodukuje česká elektrárna Chvaletice za jeden den provozu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy