Plané sliby Fialovy vlády: Tvrdili, že léky budou, 85 procent Čechů na ně čeká marně
Drtivá většina Čechů, kterých se v průzkumu zeptali na dostupnost léků, měla problémy je sehnat. Osmdesát pět procent lidí se setkalo s tím, že v lékárně neměli lék, který měli na receptu, týkalo se to ale i těch volně prodejných. Ukazuje to průzkum společnosti STEM/MARK, který si nechala zpracovat farmaceutická asociace. Redakce eXtra.cz kontaktovala ministerstvo zdravotnictví, jak situaci hodlá řešit.
Mnohé lékárny napříč republikou se dál potýkají s nedostatkem penicilinu a dalších antibiotik. Dodávky jsou podle lékárníků sporadické, nepředvídatelné a o dost menší než objednávky. Některým chybí dětské antibiotické sirupy, dlouhodobé výpadky má i Endiaron na průjem. Pacienti také často v lékárnách marně shánějí léky s obsahem betahistinu, který se užívá na závratě nebo zvonění v uších, píše ČTK a odvolává se na své zpravodaje. Podle informací redakce eXtra.cz chybí i medikamenty s obsahem paroxetinu. Dotázaní lékárníci většinou moc nevěří, že se na podzim situace výrazně zlepší.
Jak ukazuje průzkum, který si nechala od společnosti STEM/MARK zpracovat Česká asociace farmaceutických firem, dostupnost léků se většinou lidem podařilo vyřešit buď náhradou jiným preparátem se stejnou účinnou látkou, se kterou jim pomohl lékárník, či návštěvou jiné lékárny. "Dodávky jsou kráceny a nemůžeme zdaleka objednat tolik kusů, kolik potřebujeme. Objednám například sto kusů a přijde mi deset," říká podle agentury vedoucí lékárny ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Podobná situace je po celé republice.
Dotazy na ministerstvo bez odpovědi
Redakce eXtra.cz oslovila jak přímo ministra Vlastimila Válka, tak ministerstvo zdravotnictví s dotazy na aktuální situaci a s žádostí o radu pro ty, kteří léky nutně potřebují. Chtěli jsme také vědět, jak dlouho daná situace podle ministerstva potrvá. Bohužel na žádný z dotazů, které jsme jak mluvčímu ministra, tak na tiskový odbor ministerstva zaslali, nám odpověď nedorazila.
Podle dřívějších informací v médiích ministerstvo věří, že na podzim bude penicilinu dostatek, a to včetně rezervy pro případ vyšší spotřeby. Systémové řešení podle ministerstva přinese až projednávaná novela zákona o léčivech. Do té doby si tak Češi budou muset zvyknout, že shánění některých léků bude podstatně složitější.