GLOSA: Část politiků netuší, co je to feminismus. Tak se jich neptejte na blbé otázky, zachraňují přece svět
Českými sociálními sítěmi v posledních dnech bouří anketa, ve které portál Refresher oslovil politiky, zda se cítí být feministy. Zdánlivě nevinný dotaz dal některým jednotlivcům pořádně zabrat a takový Karel Krejza si střihl pro sebe i ODS pořádnou ostudu. Redaktory totiž za otázku vyplísnil a v poměrně obsáhlé odpovědi napsal, že na takové věci nemá čas. Opět se tak u části poslanců ukázala jejich omezenost...
Jak málo stačí, aby se politik shodil před částí národa. Tentokrát se o to postarala otázka portálu Refresher, zda je daný politik feministou či feministkou. Zdánlivě jednoduchý dotaz dal mnohým respondentům pořádně zabrat a nezvládli na něj odpovědět jednoduše, někteří pak ani netušili, co onen význam vlastně znamená.
Proto je tedy dobré přiložit definici. "Feminismus označuje spektrum ideologií, politických a sociálních hnutí, která si kladou za cíl definovat, zkoumat a dosáhnout politické, ekonomické a sociální rovnosti mezi gendery," zní výklad, který si každý může dohledat na Wikipedii. Zkráceně a velice zjednodušeně tak lze říct, že cílem feminismu je rovnost mezi ženami a muži. Přesně tak to pochopila například poslankyně Barbora Urbanová (STAN). „Feminismus chápu jako úsilí směřující k rovnosti mužského a ženského pohlaví, proto rozhodně jsem feministka,“ uvedla.
Tradice vítězí nad rozumem
Urbanová patří k mladšímu politickému spektru, kam by se dal zařadit také Ivan Bartoš, který na dotaz odpověděl krátce a jednoznačně "ano". Jestli něco anketa ukázala, pak to, že mladší politici zpravidla alespoň do jisté míry vědí, co je feminismus zač, a za jeho ideologii se plně či částečně staví. Pak je tu ale druhá strana mince, a to jsou starší politici přes 50 let, zejména pak ti, kteří zastávají tradiční hodnoty.
Dokonalým příkladem je Michael Rataj (STAN). "Považuji se za tradicionalisticky založeného muže, současně za gentlemana, nikoli za sponzora, jak je dnes ženami často mylně zaměňováno. Na druhou stranu odmítám současný trend 'žena povinným středobodem vesmíru muže'," reagoval na dotaz a vzápětí se pořádně rozepsal. Vysokou rozvodovost přisuzuje feministkám, jejichž nároky prý muži nesplňují, a ženy se pak takto starají o zánik tradiční rodiny.
Já čtu další a další ty odpovědi a to je normálně materiál na humorné scénické čtení, tady jsem se po půlce začal smát a konec? Výborná tečka, naprosto souhlasím, stačí! pic.twitter.com/Gk988tji4s
— David F Wagner (@pirat_dfw) July 17, 2022
Ano, existují jednotlivci, kteří feminismus přivádějí na hranu extremismu a tím pálí do vlastních řad. Člověk s alespoň částečným rozumem by ale měl poznat, že jde opravdu jen o hlasité jednotlivce a občas i exoty. Ale tak je to se vším, bylo to i s covidem, viz bojovníci za občanská práva jako třeba pomatená Jana Peterková.
Krejza jako spasitel národa
Aby toho nebylo málo, máme tu i Karla Krejzu (ODS), kerý se také zvládl shodit před celým národem. „Nezlobte se na mě, ale naše vláda teď řeší, aby občané v zimě nezmrzli, měli co jíst, měli čím svítit a mohli tankovat. Není to nic proti vám, ale zakázal jsem si na otázky na téma homosexuálních sňatků a vašich ‚feminismů‘ odpovídat. Pod tíhou událostí posledních měsíců mi vaše otázka přijde jako ze scénáře filmu K zemi hleď. Pokud jste neviděla, doporučuji,“ odpověděl redaktorce.
Považujete se za feminist*ku ?
— Adam Piechowicz 🇺🇦🇨🇿 (@AdamPiechowicz1) July 17, 2022
Ivan: Yes
Karel: pic.twitter.com/qkhiMiROO4