Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

GLOSA: Festival pokrytectví: Obermaierová žádá plyn od Putina, Nohavica trpí pod diktaturou USA

GLOSA: Obermaierová nemá na plyn, Nohavica žije v diktatuře USA. Festival pokrytectví po Česku
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
ŠÍŘÍ STRACH

Jaroslava Obermaierová přemýšlí kvůli drahému plynu o sebevraždě, Jaromír Nohavica lamentuje, jak skáčeme podle USA. Herečka se přitom spolčuje s nejhoršími dezinformátory v zemi a prosazuje komunistu na Hradě, známý zpěvák zase odmítá vrátit metál od Putina. Vítejte na festivalu pokrytectví v podání usvědčeného udavače svých kolegů a důchodkyně, která má mnohonásobně větší příjem než obyčejný český důchodce, a přesto má potřebu strašit lidi, kteří jsou na tom podstatně hůře než ona. Proč mají zrovna tito lidé pocit, že žijeme v totalitě?

Ačkoli je autor článku dalek tomu kohokoli soudit a myslí si, že skvrny z minulosti by se měly odpouštět, tady je asi důležité některé věci připomenout. Jaromír Nohavica se do hledáčku médií dostal po ruském vpádu na Ukrajinu. Někteří organizátoři začali rušit Nohavicovy koncerty poté, kdy písničkář po napadení Ukrajiny Ruskem odmítl vrátit Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 převzal z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. Nohavica na webu ve svém příspěvku "Narozen v komunismu, umřu v komunismu" zveřejnil letopočty, kdy mu bylo zakázáno koncertovat. Kromě předrevolučních let 1984 a 1987 zmínil rovněž letošní březen, píše ČTK.

K tomu máme jen jednu poznámku - rozhodnutí o zrušení koncertů Nohavici bylo svobodné rozhodnutí každého z organizátorů. Nemělo by se to plést s organizovaným zakazováním koncertů komunisty, kdy si člověk, který odmítl spolupracovat, nezakoncertoval vůbec. Naprostou náhodou vybíráme příklad Karla Kryla, na kterého Jaromír Nohavica figurující v seznamech StB jako Mirek systematicky donášel. Nutno dodat, že Nohavica se poté zapojil do sbírek pro Ukrajinu a aktivně proti válce vystupoval. Argument komunismem byl však hodně, hodně mimo.

Teď se však Nohavica vrací s protestní písničkou a zvláštním textem. "Na Vánoce bude kapr nebo husa? Počkáme, co řekne pan prezident USA. Uděláme koncert Landy nebo Klusa? Počkáme, co řekne pan prezident USA," zní z úst usvědčeného udavače. Kdyby za minulého režimu stvořil podobnou písničku proti Brežněvovi nebo Gorbačovovi, zřejmě by ji nikdo nikdy neslyšel, protože by neprošla přes cenzuru režimu. V situaci, kdy je naše spolupráce se spojenci naprosto dobrovolná, je podobný text od někoho jako Nohavica poměrně velkou dávkou pokrytectví. A znovu jen to dokládá nesmyslnost zpěvákova prohlášení o komunismu.

Jaroslava Obermaierová je jiný příběh. Deníku Aha! se svěřila, že jí ceny plynu dělají opravdové vrásky na tváři. “Je mi jedno, jestli mám k obědu dva brambory, nebo biftek. Ale já potřebuju, aby mi bylo teplo. Jenže když to tak sleduju, co se děje kolem, mám takovou hrůzu! Bojím se, že nám vypnou plyn. Děsím se toho. Co udělám? Přemýšlím, že jestli nespáchám sebevraždu, tak kde si půjčím? Plyn začal být exkluzivní věc,“ řekla herečka, která se ve čtenářích zřejmě snaží vyvolat pocit, že jsme ruskými rukojmími do konce věků.

Jak je to ale možné? Podle toho samého deníku, pro který sedmdesátiletá herečka lamentuje, brala přes osmi lety, v roce 2014, pouze za angažmá v seriálu Ulice asi 54 tisíc korun měsíčně. To však není její jediné umělecké angažmá. Skučet s takovými příjmy (nepochybujeme, že se za tu dobu ještě o dost zvýšily) nad drahotou v momentě, kdy průměrný důchod v Česku je něco přes patnáct tisíc korun, je totální výsměch drtivé většině českých důchodců. Lamentování Obermaierové tak v její pozici působí jako naprosté pokrytectví...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy