GLOSA: Jak si Rakušan zničil dobrou pověst aneb padá hvězda, něco si přej
Byla to pro Starosty na podzim 2021 velká sláva. Spolu s Piráty sice získali "jen" něco málo přes 15 procent hlasů, zato své partnery převezli při kroužkování a dostali ve Sněmovně 33 křesel, což je přibližně pětkrát víc, než měli v předchozích volbách. A co víc, měli svou zářivou hvězdu v podobě Víta Rakušana, který získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech politiků. Jenže neuplynul ani rok, Starosty stíhá jeden skandál za druhým a jejich předseda je především kvůli kauze Dozimetr na odstřel. Řada voličů tak najednou hořce sleduje pád jedné velké hvězdy, na kterou má rázem munici i stíhaný Andrej Babiš.
Padesát tisíc preferenčních hlasů, tak silný mandát dostal Vít Rakušan v loňských volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé předsedu hnutí STAN milovali a i řada těch, kterým nebyli Starostové zrovna po chuti, uznávali, že právě vystudovaný pedagog je jim sympatický. A to natolik, že ho mnozí chtěli za prezidenta. Pro Rakušana mluvilo jeho charisma, uvážlivá rétorika, kdy v debatách válcoval Andreje Babiše, a především čistý štít, protože nebyl spojený s žádnými výraznými kauzami.
To všechno je, alespoň zdánlivě, nenávratně pryč. Rakušan doplácí na kauzu Dozimetr, ve které vyšlo najevo, že nyní již bývalý Starosta Petr Hlubuček kradl a byl členem organizované zločinecké skupiny v čele s podnikatelem Michalem Redlem, s nímž se stýkal i Petr Gazdík (STAN). Do toho navíc unikla informace, že se s Redlem setkával i šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek, a panuje podezření, že kontroverznímu podnikateli údajně vynášel citlivé informace. Rakušanův čistý rejstřík tak vzal za své a stejně s ním se pakovala i zmiňovaná uvážlivá rétorika.
Útok na Salmana Rushdieho je hrůznou ukázkou síly slov, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni. Když mluvíme nebo jen posloucháme. Kdekoli, zvláště pak na náměstích před jedním obytným vozem, kde se slovo stává rozbuškou nenávisti.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) August 13, 2022
Rakušan by měl rezignovat
Je samozřejmé, že Babiš skandálu, který ničí Starosty, využil. Stejně tak toho, že Rakušan nechce odvolat Mlejnka, přestože se stýkal s Redlem. Uplatňuje tak dvojí metr, protože u svých stranických kolegů vyžadoval vyvození osobní zodpovědnosti. "Pokud v sobě premiér Fiala ani po těchto skutečnostech nenajde odvahu a rozhodnost a Víta Rakušana neodvolá, nezbývá nám než hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," tweetnul Babiš a požadoval ministrovu hlavu.
Tuzemským voličům se tak nabízí bizarní obrázek. Trestně stíhaný poslanec vyzývá k odstoupení skandálem zatíženého ministra. Jenže tomu se nikdo nemůže divit. Kdyby se podobná aféra provalila v hnutí ANO, Rakušan by byl mezi prvními, kdo by halasně požadovali Babišovu rezignaci. A nutno říci, byť to je v celkovém důsledku sebenepříjemnější, že předseda Starostů by skutečně měl složit svůj mandát, stejně tak, jako by to měl učinit Babiš. Byť se Rakušan pravděpodobně nepodílel na trestné činnosti, minimálně mu probíhala přímo pod nosem a určitě měl náznaky, že se něco podobného děje. A to by ve zdravé politické kultuře mělo být prostě nepřijatelné, obzvlášť pro šéfa vnitra.
Kmenta hází vše na Babiše
K absurdnosti pak celou věc dotáhl investigativní novinář Jaroslav Kmenta, podle kterého v kauze nejde o Mlejnka, ale o to vyvolat tlak na ministra vnitra. "Z věcné kriminální kauzy se tak stává politická hra. To samozřejmě není nic nového. To holt v takových případech bývá. Jen je u téhle kauzy zjevné, že celý Dozimetr je od samého začátku součástí dobře promyšlené akce “zabít” Rakušana - čili politicky ho zničit nebo silně oslabit," napsal na Twitteru s tím, že zásluhu na této akci má právě Babiš.
1/5
— Jaroslav Kmenta (@JaroslavKmenta) August 15, 2022
✅ V nejnovější kauze šéfa špionů Petra Mlejnka nejde o Mlejnka, ale o to vyvolat tlak na ministra vnitra Víta Rakušana. Z věcné kriminální kauzy se tak stává politická hra.
Samotná Kmentova úvaha, že Dozimetr je promyšlená akce, jak zničit Rakušana, je naprosto irelevantní. Pokud byli Starostové zapojeni do organizovaného zločinu, bylo by lepší to tutlat? Pro STAN zcela jistě ano, pro veřejnost a spravedlnost však nikoli. A chceme-li docílit toho, abychom neměli trestně stíhané politiky, kteří jsou ve střetu zájmů, měli bychom i stejnou optikou pohlížet na ministra vnitra, jehož straníci jsou namočení do organizovaného zločinu. Nezapomínejme, že i to je střet zájmů.