GLOSA: Kam se hrabe Babiš. Tiskovka vlády byla festivalem alibismu a několikahodinového žvanění
Tak jsme se po měsících příprav, nejrůznějších úniků informací z návrhů a jejich následného vyvracení ze strany vládních politiků dočkali. Kabinet premiéra Petra Fialy představil dlouho očekávaný konsolidační balíček, který má Česku ušetřit desítky miliard. Pro dlouhý soubor úsporných opatření si vláda vyhradila několik hodin času, aby ho zvládla do detailů vysvětlit. Avšak to se vlastně vůbec nestalo. Prvních dvacet minut Fiala alibisticky tlachal, proč jsou změny nutné, následně jsme byli svědky několikahodinového žvanění, během nějž jsme si vyslechli ty nejotřepanější fráze. Konkrétní opatření ale politici rozebrali jen minimálně.
Pamatujete ještě na tiskovky vlády Andreje Babiše během covidu, kdy jsme zavření doma u televizí čekali na další várku konkrétních opatření a často jsme po skončení mimořádného přenosu odcházeli od obrazovek ještě zmatenější, než jsme byli předtím? Kdo by to byl řekl, že něco podobného zažijeme i pod Petrem Fialou, a to dokonce možná ještě v horším, mnohem delším a snad i chaotičtějším podání. Přesně taková totiž byla tisková konference k představení konsolidačního balíčku.
Dvacet minut Fialova tlachání
Tiskovka začala symbolicky v 11:55, aby voličům jasně řekla, že přijímané změny jsou skutečně potřeba, jelikož státu teče do bot. A pro případ, že bychom to náhodou nepochopili, tak jsme se dočkali ještě dalšího dvacetiminutového vysvětlování od Fialy, který jen dokola opakoval, že úspory na výdajové straně skutečně potřebuje, že k nim vláda opravdu nerada sahala, ale zkrátka musí to být.
Konsolidační balíček za pět 12: Škrty a reforma důchodů. Opatření budou bolestivá, vzkázala Nerudová
Premiérovi je zkrátka jasné, že tento nepopulární, byť skutečně potřebný krok, zvedne vlnu emocí a nejspíš předznamená návrat hnutí ANO, potažmo Andreje Babiše k moci v příštích volbách. I proto dvacetiminutovka alibismu, i proto neustálé opakování, proč musíme šetřit a že to opravdu, ale opravdu nebylo jednoduché. Kdybyste ale odešli na rychlý oběd, o nic byste nepřišli.
Jedna otřepaná fráze střídala druhou
Jenže to, co přišlo potom, bylo snad ještě horší, než dvacetiminutová obhajoba. Kdo čekal, že se dozví konkrétní opatření, jejich detailní či alespoň logicky vysvětlený rozbor, musel jen zírat na to, co přítomní představitelé vlády v čele s Fialou, Vítem Rakušanem, Markétou Pekarovou Adamovou, Ivanem Bartošem, Zbyňkem Stanjurou a Marianem Jurečkou, ještě posíleni o Danuši Nerudovou, předváděli. Přítomným novinářům a divákům u obrazovek servírovali jednu otřepanou frázi za druhou, opakovali v podstatě to, co říkal premiér, a jen se motali v kruhu.
Není divu, že z toho voliči nemohou být moudří. Přestože politici měli několikahodinový prostor, vysvětlili prakticky minimum. Nemohli se divit, že je poté novináři zasypali otázkami, v nichž se doptávali na detaily a konkrétní opatření. V odpovědích si přitom často vyslechli otrávené povzdechy, že dávají otázek moc. Ještě aby ne, když vládní činitelé ve své několikahodinové obhajobě poskytli jen minimum vysvětlení a nabídli jen prázdné tlachání!
Vláda komunikaci naprosto nezvládá
Nebudu rozebírat jednotlivé škrty, které by vydaly na další plnohodnotný článek, komentář či glosu, jako třeba zásah pro OSVČ, u nichž se vláda dříve bila do prsou, že se jich změny týkat nebudou. To by vydalo na hodně stránek textu. Rád bych se ale pozastavil nad tím, jak tragicky vláda pokračuje v komunikaci s veřejností. V té selhává prakticky od nástupu k moci a sama se střílí do vlastní nohy. Přitom v tak důležitém momentě, jako je představení konsolidačního balíčku, si nic takového zkrátka nemůže dovolit. Přesto jsme toho byli svědky. A znovu dodávám, že úspory jsou nutné, ale takto prezentované... To se zkrátka Fiala nemůže divit, že ho zřejmě znovu nahradí populista Babiš. Bohužel tomu však sám vydatně pomáhá.