Glosa: Marian Jurečka a lidovci jsou politické mrtvoly bez svědomí
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (42) přispívá ke zkáze demokracie. To možná zní jako odvážné tvrzení, ale pokud se zástupce vlády, která nám slibovala jinou politickou kulturu, zuby nehty drží korýtka, i když se už historicky zcela znemožnil a nemá jakoukoli politickou budoucnost, pomáhá tím k budoucímu možnému nástupu extremistů k moci.
Marian Jurečka vábí extremismus a totalitu
A těmi extremisty kupodivu nemám na mysli vyloženě hnutí ANO, to je „jen“ extrémně populistické, a pokud se vrátí do vlády, ublíží této zemi možná na desítky let dopředu. Co umějí, nebo spíš neumějí, nám už předvedli. A byla to strašná zkáza. Ale pořád tam je z jejich strany jakýsi respekt jistých demokratických základů.
Extremisty mám na mysli nesystémové strany a hnutí, které by nás chtěly izolovat od Evropy či NATO, přimknout se k Rusku, zavést totalitní praktiky, zničit tuto republiku. Voliči otrávení současnými skandály mohou přimknout k šíleným alternativám.
Ale zpátky k Marianu Jurečkovi: už víme, že na kritizovaném mejdanu pařil skoro do rána, nebylo mu trapně nezastavit akci, přestože celý národ od půl čtvrté věděl, že jde o mimořádnou tragédii.
Pokud mimochodem vicepremiér tvrdí, že ještě dlouhé hodiny neměl přesné informace, tak buď lže, nebo je v kabinetu zbytečný. A dělá mu ostudu, když naznačuje, že vládní aparát nefunguje, jak má, když ani vedení země neinformuje tak dobře a rychle, jak by se čekalo.
Úředníci ministerstva juchali pod černou vlajkou, řádilo se, nikdo to nezastavil. A za to by měl šéf resortu vysmahnout. Omluva nestačí. Jenže se mu nechce.
Nesmyslná obhajoba a papalášství
V souvislosti s tím jsem slyšel dvě, dovolím si za sebe napsat, „tupé“ obhajoby: první je ta, že i kdyby Jurečka třeba ve čtyři rozpustil mecheche, stejně by zaměstnanci pokračovali dál, v okolních putykách a barech. No jasně, a to by bylo zcela v pořádku. Nebylo by to za naše a pod záštitou ministerstva. Jednotlivci ať si dělají, co chtějí.
Druhá zase pochází od vysoce postavené členky KDU-ČSL, navíc náměstkyně Jurečky.
Šárka Jelínková bezelstně omlouvala arogantní mlčení úřadu v posledních 14 dnech tím, že byly přece Vánoce, a to že je speciální doba.
Cože? Celá země truchlila kvůli zavražděným i během svátků, měli jsme tu citové vydírání kvůli ohňostrojům (jako by všichni museli přestat navždy žít a napořád bylo třeba ctít pietu), ale pan Jurečka si chtěl užít fajn svátečky a nepřál si být konfrontován s nepříjemnými otázkami? To si paní politička musí dělat srandu. A hlavně jde o neskutečně šílený papalášský výrok.
Není bez zajímavosti, že dotyčná dostala koryto na ministerstvu od prvního ledna minulého roku, jen pár měsíců poté, co o jiné korýtko, volené, přišla, když na podzim 2022 prohrála volby do Senátu. Po šesti letech se musela poroučet. Ale nevadí, stačí bránit šéfa a strana se už postará…
Lidovci: Mejdan do poslední vteřiny
Kolem mejdanu na ministerstvu je řada podivností, Jurečku ovšem nic z toho z vlády nedostane. Lidovci vědí, že mají předvolební preference blížící se nule, jsou nevolitelní, korýtek se dobrovolně nevzdají.
Takhle vypadal mejdan na ministerstvu:
Premiér nemůže nic dělat, ledaže by vyhazovem Jurečky položil vládu a o dva roky uspíšil návrat Babišových podřízených k moci. Jenže pak pro někoho, kdo nevnímá politiku jako celek, může působit jako velice slabý předseda vlády.
Po nás potopa
Dlužno podotknout, že proti všem ostudám a skandálům předchozí vlády tohle je ještě pořád poměrně nevinná příhoda, ale opravdu jsme dostali slib, že ti noví nejsou jako ti původní. A kdyby se podobně zachoval někdo z Babišova kabinetu, nynější pětikoalice ho kritikou oprávněně rozcupuje na kousky.
Lidovci jsou pomyslné politické mrtvoly, vědí to a chtějí si ten vládní mejdan užít až do hořkého konce. Že tím snižují i procenta ostatních vládních stran, že znechucují i původní voliče pětikoalice, to jim je jedno. Na to nemají svědomí. „Po nás potopa“.