GLOSA: Okamura opět řeší uprchlíky. Přirovnává je ke psům a překrucuje fakta
Okurková sezóna zasáhla i politiky a jak jejich dosahy na sociálních sítích klesají, někteří z nich mají tendenci sklouzávat ke stále bizarnějším způsobům, jak zaujmout své sledující v době prázdnin a dovolených. Výjimkou není ani předseda SPD Tomio Okamura, který vytáhl jedno z témat, které na jeho fanoušky dlouhodobě funguje - migranty. Tentokrát ale šlápl pořádně vedle hned v několika rovinách.
Předseda hnutí SPD sdílel na svém facebookovém profilu koláž psů a migrantů, kde je zdůrazněno, že zatímco psi potřebují k vycestování do zahraničí mnoho dokladů, migranty pouští bez nich. „Smutná pravda. Přitom Evropa je opět svědkem rekordní nelegální imigrace. EU a Fialova vláda to nezvládají řešit. Stop EU, stop nelegální imigraci! Hnutí SPD nechce, abychom dopadli stejně jako islamizovaná západní Evropa. Bojujeme proti Migračnímu paktu EU, který podpořila Fialova vláda a který zavádí povinné kvóty na imigranty, nebo výpalné za každého odmítnutého imigranta zhruba půl milionu korun,“ píše k fotografii Tomio Okamura.
Pojďme si jeho myšlenkový pochod, pod kterým se ozývá z velké většiny jásot jeho příznivců, trochu rozebrat. Přirovnávat lidi k domácím mazlíčkům a řešit problematiku jejich cestování po světě je praxe, nad kterou musí normálně smýšlející člověk pouze nevěřícně zakroutit hlavou. Je to totiž absolutně neetické, ať už se jedná o jakoukoliv národnost uprchlíků. Když krize s uprchlíky z arabských a afrických zemí probíhala naplno, tvrdil Okamura, že s migranty z nám blízkých kultur nemá žádný problém. Poté, co vypukla válka na Ukrajině, se tahle rétorika vzhledem k naladění cílové skupiny SPD jaksi vytratila. Okamura by totiž musel hájit přijímání uprchlíků před válkou na Ukrajině. To by ho jistojistě připravilo o mnohé voliče.
Tomio Okamura o povinných kvótách
Jako další se zastavme nad argumenty, kterými Okamura podle svých slov bojuje proti Migračnímu paktu EU. Ani tady neuvádí stoprocentně pravdivé informace. Povinné kvóty na přijímání migrantů, které ve svém příspěvku zmiňuje, vlastně povinné nejsou. A Česko dokonce od počátku hlasovalo proti nim. Jak jsme psali v tomto článku, státy budou mít více možností, jak se na zvládnutí migrační vlny podílet. Ani finanční příspěvek není povinný, státy se mohou samy rozhodnout, jakým způsobem mohou pomoci - například i vysláním materiální pomoci či expertů, kteří s migrací pomohou v místě určení. Zmínit tyto možnosti se zřejmě Okamurovi příliš nehodilo.
Schválený návrh navíc počítá i s tím, že země, přes něž přistěhovalci do EU míří, budou mít nově odpovědnost za urychlenou azylovou proceduru. Pokud žádost o azyl země zamítne, žadatel má automaticky putovat pryč z Unie. Proti podobné praxi sice protestovalo Německo, které chtělo výjimky pro rodiny s malými dětmi, nakonec ale ustoupilo. Zřejmě ani toho si předseda SPD v dohodě nevšiml, nebo se mu tato fakta nehodí do krámu. Jakkoliv má migrační smlouva mnoho nedostatků a mnoho věcí vůbec neřeší, Okamura by proti ní rozhodně neměl bojovat nepravdou.