GLOSA: Pět let vězení pro úřednici za přijetí tašky rajčat, zkorumpovaní politici jsou volní. Slovenské soudy předvedly další frašku
Slovenská spravedlnost zřejmě není slepá. Obrovské kauzy týkající se skandálů politiků prokuratura zakazuje, řadové úřednici, která přijala čokoládu a rajčata v ceně několika stokorun, napařil soud pět let nepodmíněně. Generální prokuratura přitom bezdůvodně zrušila trestní stíhání několika vlivných politiků. Týká se to třeba bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka i premiéra Roberta Fica. Ti byli obvinění ze zneužívání policie a finanční správy vůči svým politickým soupeřům.
Soud měří každému stejně. Tak by mělo znít jedno ze základních pravidel svobodné justice. Když ale sledujeme dění v sousedním Slovensku, člověk se nemůže ubránit pocitu, že trestáni jsou pouze ti, kteří nemají moc soud ovlivnit a tresty, které dostávají, jsou na hranici bizarnosti. Svědčí o tom případ, o kterém včera informovala televize Joj.
Pět let natvrdo za tašku rajčat
Soud poslal na pět let do vězení ženu, která přidělila dotaci žadatelce na základě přijetí úplatku. Ten měl spočívat v plné tašce rajčat, paprik a ředkviček. Úplatek měla přinést žena, která se ucházela o finanční příspěvek na rozběhnutí podnikání. Slovenská média ale neuvádí, zda si žena, která zeleninový úplatek dala, nějakým způsobem pomohla. Proti obviněné vypovídal i muž, který úřednici donesl za pomoc víno a čokoládu. Žena se v případě zeleniny hájila tím, že šlo jen o vzorky na ochutnávku.
Soud jí ale neuvěřil. Podle Jojky soudce řekl, že žena byla zaměstnankyní státní správy a platí nulová tolerance, ať jde o jakoukoliv částku či zboží. Výsledkem je pětiletý nepodmíněný trest a dvouletý zákaz činnosti. Obhájce ženy se na místě odvolal, rozhodovat bude nejvyšší soud.
Spravedlnost jak pro koho
Autor článku nehodlá polemizovat o tom, že lidi, kteří berou úplatky, je třeba trestat. Otázkou ale je, zda je to potřeba činit takto vysokým trestem za čin, jehož společenská nebezpečnost je velmi diskutabilní. V tomto případě tedy zařazením do evidence uchazečů o práci. Naopak slovenská generální prokuratura zastavila stíhání v procesech, kde byli z mnohem větších úplatků obvinění vysocí ústavní činitelé.
Prokuratura například podle ČTK zrušila stíhání exministra vnitra Roberta Kaliňáka v kauze, která se týká podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. Loni zase tímto způsobem zastavila stíhání Kaliňáka, Fica a dalších dvou obviněných v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD.
Napařit obyčejné úřednici za skutek s minimálními dopady pět let je ale podle zástupců justice v pořádku. Jak to tak vypadá, úplatky na Slovensku sice správně postrádají spodní hranici, ta horní ale - bohužel pro obyčejné smrtelníky - zcela existuje. Údajní objednavatelé vraždy Jána Kuciaka, kteří za to nikdy nebyli potrestáni, by mohli vyprávět.