GLOSA: Rozklad komunistů začal. Vyhodili stálici Dolejše, mladým se do strany nechce
Prosazují vyšší platy a sociální jistoty všem, sami ale propouští. Jejich lídři přitom berou stovky tisíc měsíčně. Komunistická strana včera ohlásila vlnu propouštění, po téměř nulových ziscích v uplynulých volbách jí prostě docházejí peníze. Po jednatřiceti letech končí i poslanec Jiří Dolejš, který poskytl vyjádření pro Blesk.
KSČM není v kurzu. Ve volbách získává zlomky svých původních výsledků, a proto se jí téměř zastavily příjmy do stranické kasy. Slábne i členská základna, hlavně kvůli vysokému věkovému průměru. Vymírají lidé, kteří byli komunistům schopni odkázat i dům, díky čemuž měla strana přes šedesát nemovitostí. Teď ale i na ně dolehl výpadek příjmů a mnoho lidí, kteří byli na stranické výplatní pásce, si musí zabalit kufry.
Jedním z nich je i Jiří Dolejš. Notoricky známá postavička komunistického pohlavára dala rozhovor deníku Blesk, ve kterém si Dolejš posteskl, že jej zřejmě strana už nepotřebuje a že dělá ostudu „mladé levici jednadvacátého století“. A má velkou pravdu - a to i přesto, že dělat ostudu někomu takovému, jako jsou komunisti mající na svědomí tisíce zničených životů, není vůbec jednoduchý úkol.
Dolejš došel k sebereflexi
Dolejš to ale dokázal, když jej načapali při úplatkářství. Když dostal od novinářů nabídku na změnu loterijního zákona, za jejíž návrh by inkasoval úplatek milion korun, bez mrknutí oka tuhle nabídku přijal, jak infomroval tehdy iDnes. Zatímco jiní, kteří do pasti spadli, okamžitě odstupovali, Jiří Dolejš to odmítl. A i když devadesát procent lidí považovalo jeho chování za naprosto nepřípustné, on se držel svého místa hlava nehlava. Jeho slova o ostudě strany jsou od té doby první sebereflexí.
Zbývá už jen Kateřina Konečná. Žena, která v Evropském parlamentu pobírá několik stovek tisíc korun měsíčně a v pauzách jezdí litovat českých důchodců, jejichž problémům údajně rozumí. Strana ale rozhodně nepřipomíná mladou levici jednadvacátého století, kterou vzpomínal Dolejš. Spíše jde o fanklub ctižádostivé předsedkyně, která si z jedné z nejmocnějších stran udělala tým pro podporu svého evropského angažmá. Ale není to vlastně nic, na co bychom u výměny moci mezi papaláši nebyli zvyklí.