GLOSA: Situace uprchlíků začíná být nedůstojná. Skončete s pokrytectvím, ministře Rakušane
Na pražském hlavním nádraží, ale i na dalších místech v Česku se vyhrotila nepříznivá situace s ubytováním uprchlíků z Ukrajiny. Rodiny včetně dětí jsou nuceny spát na zemi, nemají žádné důstojné zázemí, dobrovolníci se potýkají s nedostatkem potravin. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který se jinak ohání odkazy na humanismus a Václava Havla, místo hledání řešení mluvil o zpřísnění podmínek pro poskytnutí pomoci. Ve středu se však přece jen daly věci do pohybu.
Od vypuknutí války na Ukrajině přišlo do České republiky na 300.000 ukrajinských uprchlíků. Češi předvedli v prvních týdnech obdivuhodný zápal a nasazení při pomoci zemi zasažené válkou i lidem, kteří z ní prchali.
Děti spí na zemi mezi průchozími
Jenže v posledních dnech přicházejí zprávy, že pomoc uprchlíkům se dostala na svou mez a jejich podmínky se začaly viditelně zhoršovat. Nejviditelněji je tristní stav péče o příchozí vidět na pražském hlavním nádraží. Rodiny s malými dětmi spí na zemi bez jakéhokoli zázemí a úřady si péči o ně přehazují jako horký brambor.
Dobrovolníci z Hlaváku si stěžují na špatné podmínky pro uprchlíky: Rakušan chce změnit formu pomoci
Do toho se ozývají sami dobrovolníci, kteří tam neúnavně a bez mediálního zájmu už třetí měsíc ve vlastním volnu pečují o příchozí. Nyní se však dostali na pokraj sil. "Současná situace na Hlaváku je den ode dne náročnější a dlouhodobě není udržitelná. Nejsme schopni lidem na útěku poskytovat adekvátní a důstojnou pomoc. Ne bez zásadní pomoci státních institucí," píší ve svém vyjádření a nešetří kritikou státních institucí.
"Nesouhlasíme s podmínkami, v nichž jsou uprchlíci nucení na nádraží živořit, jsme si vědomi restriktivnosti současného fungování. Koordinátoři i dobrovolníci napříč Iniciativou si uvědomují, že jsou součástí nespravedlivého, restriktivního a nedůstojného systému. Vnímáme ale, že odejít by znamenalo neposkytnout ani základní naléhavou pomoc lidem na útěku," uvádějí dobrovolníci a narážejí tak na zprávy o tom, že především romským uprchlíkům je odpíráno ubytování i potravinová pomoc.
Nepřijíždějte, řekl Rakušan
Ostudné bylo v tomto kontextu především úterní vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana, který uvedl: "Nejlepší je, aby lidé, kteří nemají nárok na pomoc, do Česka nepřijížděli." Rakušan rovněž chce, aby při udělování dočasné ochrany úředníci kontrolovali, zda pasy obsahují razítko příchodu uprchlíků do Evropské unie. "Teď máme specifickou skupinu - a já to řeknu zcela na rovinu - romských uprchlíků, kteří sem přicházejí, a ten problém je velký, protože někteří z nich přicházejí z Maďarska a nikoli z Ukrajiny,“ uvedl pro Blesk Rakušan. Opomněl přitom ale jednu základní věc, a sice to, že vlastnictví maďarského pasu neříká nic o tom, zda je příchozí v nouzi, nebo ne.
Jak totiž upozornila jedna z dobrovolnic Hana Nguyen, problém s dvojími pasy vznikl tím, že maďarský premiér Viktor Orbán začal účelově rozdávat na Zakarpatské Ukrajině maďarské pasy. "Viktor Orbán v rámci své separatistické politiky na Zakarpatí rozdal zhruba milion maďarských pasů. Přijíždějí k nám tak Romové, kteří mají ukrajinské občanství a zároveň maďarské pasy. Narazila jsem na naprosto neinformované výroky od politiků i státních složek, že tohle přece nejsou skuteční uprchlíci, ale ekonomičtí migranti, tudíž jim pomáhat nebudeme. Ano, jsou to uprchlíci – prchají před válkou a předpokládám, že se jim opravdu nechce čekat, jestli ostřelování a pouliční boje do jejich měst dorazí, nebo ne. Nečtou politické predikce o vývoji situace v novinách, prostě se pochopitelně bojí a chtějí pryč," napsala na Facebooku k současné situaci Nguyen.
Etnicita ani barva kůže nesmějí hrát v pomoci roli
Současná situace je složitá a stejně tak může být často komplikované jednání s romskými uprchlíky, kteří často neovládají žádný jiný jazyk kromě romštiny a chtějí se sdružovat ve velkých skupinách. Nic z toho však nesmí být důvodem pro odepření základní pomoci. Barva kůže ani etnicita nesmějí hrát při pomoci příchozím žádnou roli.
Doufejme, že to ví i ministr Rakušan, jenž se ve stejný den odvolával na humanistickou tradici Masaryka a Havla. Ve středu uvedl, že situaci chce neprodleně řešit s tím, že vznikne nové dočasné přístřeší. To je pozitivní zpráva. Abychom všechnu vinu nepřipisovali jen jemu, je potřeba dodat, že český stát jako celek se už dlouho při podobných událostech spoléhá jen na pomoc dobrovolníků a špatně placených pracovníků v sociálních službách. A to musí skončit.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli