GLOSA: Tomio Okamura vyhlásil válku cvrčkům a červům, nikdo netuší proč
Novináři jsou zvyklí na různé zprávy. Politici nám často se zápalem prezentují věci, které podle nich obrátí život jejich voličů k lepšímu a my, cyničtí novináři, za tím často vidíme jen populismus daného člověka. Nejde o stěžování, takhle je svět zpravodajství nastaven. To, co ale momentálně předvádí Tomio Okamura v rámci boje proti možnosti přidávat hmyz do potravin, dokáže rozhodit i zkušené mediální harcovníky. A co teprve jeho obyčejné voliče.
O hmyzu jako potravině budoucnosti se hovoří léta, velká část lidí měla příležitost jej v různé podobě ochutnat, ale dostupnost je stále minimální. Na vině je přechodná legislativa a také čekání na to, až Evropská unie jasně nastaví mantinely. To se začíná pomalu stávat a možnost přidávat hmyz, který je pro lidi velmi příznivý jak po výživové, tak ekologické stránce, by do svých potravin mělo mít stále více výrobců.
Má to však svá úskalí. Výrobky s hmyzem musí být samozřejmě viditelně označené. Zpracování hmyzu také není rozhodně nejlevnější záležitost, takže výrobky z něj jsou většinou o poznání dražší, než ty bez něj. Všechny tyto věci se však rozhodl ignorovat předseda SPD Tomio Okamura, který se rozhodl, že z okrajového tématu si udělá téma číslo jedna pro své voliče.
Okamura: Jde o návrh zelených fanatiků
"EU teďka nově povolila potraviny, kde jsou přidáváni brouci a hmyz, konkrétně cvrčci, kobylky, larvy potemníka a sarančata. To jsou ty návrhy těch zelených fanatiků. To znamená přestat jíst maso a začít jíst brouky a hmyz. Ostatně vládní koalice na to už vyhlásila dotační program," hřímá na tiskové konferenci bojovník proti hmyzu Tomio Okamura. Nedokážeme si vybrat, které části jeho vyjádření se věnovat jako první.
Jde o možnost, nikoliv o povinnost, to je asi ten první argument, které proti bizarní tiskové konferenci mohou kritici Okamury vytáhnout. Nikdo vás nebude nutit brouky jíst, ani vám je podstrkovat tajně v potravinách, ve kterých byste o tom nevěděli. Potraviny s hmyzem budou muset být samozřejmě viditelně označené - to ostatně potvrzuje i asociace zemědělců, takže se ani Okamura nebude muset bát, že mu na talíři skončí nějaký ten brouček nebo červík bez jeho vědomí.
"Hmyz je považován za výživný a bohatý na bílkoviny a je součástí běžné stravy v mnoha zemích. Může také přispět k udržitelné stravě, protože ho lze chovat relativně úsporným způsobem," píše se na webu výše zmíněné asociace. V Česku, které má podle statistik jeden z nejvyšších výskytů rakoviny tlustého střeva na světě, by tak mohla konzumace hmyzu paradoxně pomoci. Okamurovi by to ale nedovolilo nahánět populistické bodíky.