GLOSA: Ukrajinci nejsou dost vděční, zní ze světa. Na zdvořilosti bude prostor až po Putinově porážce
Ukrajina by měla být vděčnější za dodané zbraně. Tak alespoň vyzněly náznaky britského ministra obrany, který svými slovy, že„není Amazon“, rozpoutal doslova bouři. Ukrajinci by podle něj měli projevovat více vděčnosti za zbraně, kterých se ve prospěch napadené země vzdává mnoho států. Jak by měla však taková „větší vděčnost“ vypadat, však ministr nespecifikoval. Zatímco kolegové ministra se od výroků distancovali, ukazují tato slova náladu ve společnosti, kterou válka už přestala bavit a považuje ji za problém hlavně Ukrajiny. A to je velmi nebezpečný jev.
Lídři členských zemí NATO se v úterý ve Vilniusu dohodli na tom, že Ukrajině zkrátí cestu ke vstupu do aliance odstraněním takzvaného Akčního plánu členství. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ale řekl, že NATO formálně pozve Ukrajinu do svých řad až ve chvíli, kdy s tím členové bloku budou souhlasit a budou splněny všechny stanovené podmínky. Kyjev tak nezískal pozvánku k připojení ani jeho časový plán, o které usiloval, píše ČTK.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už před příletem do Litvy dal najevo, že „nejistota je slabostí“, a předem kritizoval jako absurdní absenci časového plánu dosažení ukrajinského členství v NATO. Ukrajina ale podle něj dostala příslib, že už teď může činit některé kroky, které znamenají přiblížení se k alianci.
Výše zmíněné výroky o nedostatku vděčnosti pak byly reakcí na rozmrzelé chování právě Zelenského. Ano, Ukrajinci se skutečně velmi snaží získat co nejvíce vojenské pomoci po celém světě. Ten svět by si ale měl uvědomit, že na místě Ukrajiny by mohla být jakákoliv jiná země, která by měla tu „smůlu“, že by s Ruskem zrovna sousedila. Nejlépe to vědí Poláci i obyvatelé pobaltských států, nad kterými se potenciální ruská hrozba vznáší už roky.
Na plácání se po ramenech bude čas
Ukrajině na začátku nikdo nevěřil, i ti nejlepší vojenští stratégové jí dávali několik hodin, maximálně dnů, než Rusku podlehne. Nestalo se a zájmem Západu je bezesporu to, aby vydržela co nejdéle. Ukrajinští politici mají od prezidenta Zelenského jasný úkol - sehnat zbraní co nejvíce. Důvod redakci eXtra.cz velmi prozaicky sdělila i ukrajinská novinářka Alina Poljakova z Ukrainske Pravdy: „Než se Evropa k poslání zbraní rozhoupe, nemusel by už na Ukrajině být nikdo, kdo by je byl schopen použít.“
Zní to tvrdě a možná trochu neomaleně, ale na díky, rozdávání metálů a poplácávání se po ramenech bude čas možná později než po ukrajinském vítězství. Pokud se totiž situace bude vyvíjet podle odhadů analytiků, čeká Rusko po vítězství Ukrajiny nelehký rozpad. Ostatně nejlépe to glosoval Lukáš Visingr v jednom ze svých prohlášení pro redakci eXtra.cz. „Až se Rusko rozpadne na dvacet států, deset z nich bude mít jaderné zbraně a my ani nebudeme jistě vědět, kterých deset, pak nám válka na Ukrajině bude připadat jako taková vcelku nepodstatná nepříjemnost.“