GLOSA: Zastavte turistická víza pro Rusy, žádají Ukrajinci. Nespravedlnost, nebo nutnost?
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval Evropskou unii, aby zakázala vydávání víz pro ruské turisty. Jde o úměrný krok v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vzhledem k tomu, že většina Rusů tuto "genocidní válku" podporuje, řekl Kuleba agentuře Reuters před začátkem druhého dne neformálního summitu ministrů zahraničí EU. Je to správné řešení?
"Čas polovičatých opatření vypršel. Výsledky přinese jenom tvrdá a důsledná politika," uvedl Kuleba. Očekává se, že se dnes ministři shodnou na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům. Platit by opatření mohlo zhruba od října, vyplývá z informací ČTK od vysoce postavených diplomatických zdrojů EU.
Ministři z některých států v úterý mluvili o úplném zákazu vydávání víz, jiní o ztížení přístupu k vízům. Zmiňovali výjimky pro odpůrce režimu. Mluvili také o zpřísnění sankcí vůči zástupcům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina i lidem, kteří válku schvalují.
Tvrdší opatření v podobě plošného pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazné snížení jejich počtu požadují podle ČTK mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země. Jiné unijní státy, například Německo či Francie, jsou ale proti. Právě tyto země varovaly před "dalekosáhlými omezeními vízové politiky". Místo toho vyzvaly blok, aby "pečlivě zkoumal žádosti o víza podané ruskými občany z hlediska možných bezpečnostních rizik".
Je to situace jako přes kopírák. Zatímco východní země, označované někdy také jako "zlobivé děti" Evropské unie, prosazují jednotný, rozhodný a potenciálně velmi účinný postoj. Německo a Francie, které nesou velkou část viny za způsobení současné energetické krize, se odmítají rázně vymezit proti Rusku.
Psychologický efekt
Ano, opravdu omezíme i ty občany, kteří válku nepodporují. Vytvoří se tak velký vnitřní tlak hlavně od bohatých vrstev, jejichž podporu Vladimir Putin chtě nechtě potřebuje. Bez ní se sice dočasně obejde, nicméně v dlouhodobém hledisku by to pro ruského prezidenta mohl být problém. Jde také o psychologický efekt. I když ruská propagandistická mašinerie bude pracovat na plné obrátky, jisté pochyby v obyčejných lidech neumlčí.
Je skvělé, že když jde o energetiku a zavírání důležitých elektráren, Německo a Francie připomínají zelené diktatury. Když jde ale o pomoc okupované zemi, kde umírají tisíce civilistů, je podle nich třeba vše pečlivě zvážit. Jen abychom nevážili příliš dlouho.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli