Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Hnutí ANO chce Jurečkovu hlavu. Ministr měl vyhrožovat šéfovi Úřadu práce

Marian Jurečka.
Zdroj: Extra.cz/Renata Bušková
Předchozí Další
+ Další fotografie
kauza

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) je v podezření, že vyvíjel nátlak na bývalého šéfa Úřadu práce Viktora Najmona. Ten si totiž nahrával schůzku s Jurečkou. „Jestli řeknete, že chcete jít touhle cestou, já ji akceptuji. Nebo je jiná cesta. Dohodneme se dneska a vy řeknete, že jste připraven rezignovat za důstojných podmínek z hlediska nějakého vyrovnání,“ říká Jurečka na nahrávce, o které informoval server iDnes.cz. Opoziční ANO volá po Jurečkově odvolání.

Bývalý šéf Úřadu práce Viktor Najmon byl vyhozen za podivných okolností. Jak zjistil server iDnes.cz, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka měl Najmonovi nabídnout mimořádnou odměnu – pokud v klidu odejde. Vyplývá to z tajné nahrávky rozhovoru, kterou si pořídil právě Najmon.

Jurečka na nahrávce: Myslím to smrtelně vážně

„Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat,“ říká Jurečka Najmonovi na nahrávce.

„To, co jsem tady položil na stůl, myslím smrtelně vážně. Služební hodnocení se vším, co k zákonu o státní službě patří, včetně těch věcí, které opakovaně za poslední měsíce vnímám jako věci, které jsou problematické, nedostačující a podobně. Jestli řeknete, že chcete jít touhle cestou, já ji akceptuji. Nebo je jiná cesta. Dohodneme se dneska a vy řeknete, že jste připraven rezignovat za důstojných podmínek z hlediska nějakého vyrovnání,“ pokračuje ministr.

Najmon ministrovu nabídku nepřijal a nyní se ohledně svého odvolání soudí. Své odvolání z postu považuje za svévolné a nezákonné. Své důvody shrnul ve více než třicetistránkovém podkladu, který má ČTK k dispozici.

Opozice je pro odvolání

Podle ministerstva však bylo rozhodnutí vydáno v souladu se zákonem o státní službě. Zákon odvolanému umožňuje bránit se, není tedy neobvyklé, že toho využil, sdělila ČTK mluvčí úřadu Eva Davidová s tím, že stanovisko ministerstva se nemění.

Davidová zároveň reagovala na zjištění ohledně tajné nahrávky pro iDnes.cz sdělením, že „pan ministr se chtěl zachovat vůči panu Najmonovi korektně a ve svých úvahách bral v potaz také jeho dlouhodobé působení v pozici generálního ředitele, v rámci kterého pan Najmon v klidnějších dobách řešil svěřené úkoly dobře.“

Nahrávky si všimla i opoziční strana ANO, která se k případu vyjádřila. ​„Celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití úřední osoby. Máme služební zákon, který byl porušen,“ prohlásil Karel Havlíček na tiskové konferenci. „Z mého pohledu je to o absolutním porušení zákona o státní službě a myslím si, že by z toho pan premiér a ministr práce a sociálních věcí měli vyvodit důsledky,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Aleš Juchelka. Ten dodal, že úřad sice nepracoval zcela na sto procent, ale vina je na straně ministra. „Máslo na hlavě není na bývalém generálním řediteli, ale spíš na panu ministrovi.“ Havlíček následně dodal, že by měl premiér Petr Fiala Jurečku odvolat.

S Úřadem práce panuje dlouhodobá nespokojenost

„Reakci na mé svévolné a nezákonné odvolání před dvěma týdny z funkce generálního ředitele Úřadu práce ze strany ministra práce Mariana Jurečky a státní tajemnice Ingrid Štegmannové jsem v zákonné lhůtě dne 28. února podal opravný prostředek,“ sdělil ČTK Najmon.

Davidová zopakovala, že Najmon byl odvolán kvůli dlouhodobé nespokojenosti s nejvyšším managementem úřadu práce. „Ministr Jurečka opakovaně vyjádřil své výhrady proti nejvyššímu vedení úřadu, které se potýkalo s vleklými a neřešenými problémy. MPSV navrhovalo celou řadu řešení a opatření, která by přinesla systémové zlepšení situace,“ uvedla s tím, že i ze samotného textu odvolání je patrné, že odvolaný zcela nepochopil roli generálního ředitele klíčového úřadu. „Více než kdy jindy je v současné složité situaci třeba, aby v čele takto významné instituce stál kompetentní manažer,“ konstatovala.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že Úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní. Podle ministra se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře. Najmon výtky a výhrady odmítá. Ministerstvo oznámilo, že vyhlásí na post generálního ředitele výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

V Úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Najmon začátkem února poslancům řekl, že neobsazených postů v republice bylo 381. Podle Najmona úřad konkurzy zrychlil. V metropoli nabízí příplatek při nástupu. Přijímá také pracovníky na dohodu na výpomoc. Zaměstnanci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji. Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy. Ministerstvo postupně zavádí digitalizaci. Odbory postup kritizují. Podle nich nejsou aplikace odzkoušené a fungují jen pro klienty, úředníci dál materiály zpracovávají ručně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy