Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hrozí Česku teroristický útok? Riziko nemůžeme podceňovat, říká šéf BIS Koudelka. Situace je nejhorší od druhé světové války

Michal Koudelka: Teroristé mohou udeřit i u nás, situace je nejhorší od druhé světové války
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
terorismus

Bezpečnostní situace po teroristickém útoku v Rusku je podle šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky nejhorší od druhé světové války. "Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR," řekl podle ČTK Koudelka. Podle prezidenta Petra Pavla výhled do budoucna není nijak optimistický. 

Současná bezpečnostní situace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl novinářům po úterním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Zdůraznil, že je potřeba být připravený současným rizikům čelit.

Petr Pavel: Situace se bude dál komplikovat

Koudelka řekl, že by bylo chybné považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se nás týká jen okrajově, případně vůbec. "Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR," uvedl. Mezi hrozbami zmínil i možnost návratu islámského terorismu do Evropy. "Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR," řekl podle ČTK Koudelka.

Pavel po schůzce s Koudelkou a vedením BIS uvedl, že v aktuální bezpečnostní situaci je role tajných služeb zásadní. "Nynější bezpečnostní situaci bychom určitě neoznačili jako bezproblémovou a výhled do budoucna není nijak optimistický. Dá se předpokládat, že se bude ještě komplikovat," konstatoval Pavel. Tajné služby v Česku podle něj fungují tak, jak se v zavedené demokracii sluší.

Pavel ocenil, že tajné služby poskytují zákonným adresátům objektivní informace a analýzy nezatížené politickou zakázkou. Umožňují tím podle něj informovaná rozhodnutí státu. Vyzdvihl také, že mají důvěru u českých partnerů v zahraničí. "Je to mimořádně důležitá věc, spolupráce mezi tajnými službami a výměna informací nejsou možné bez naprosté důvěry," podotkl.

"Má naprostou pravdu," řekl ke Koudelkovým výrokům na dotaz ČTK při návštěvě Slovinska ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "První věta bezpečnostní strategie, kterou přijala loni vláda, zní 'Česko není v bezpečí'. Je to prostě tak. Žijeme ve složitém světě, proto naše vláda brání bezpečnost českých občanů a Evropy," poznamenal.


Útok v Rusku byl spíš ojedinělý incident, uklidňuje expert

Podle bezpečnostního analytika a odborníka na islámský radikalismus Josefa Krause však šlo v Rusku spíše o ojedinělý incident. "Podle mě šlo o ojedinělou záležitost, která navíc může mít rozdílné důvody a pozadí. Samozřejmě ale chápu, že státy, které se dlouhodobě cítí být ohroženy islámským extremismem a terorismem, zvýšily svou pozornost," uvedl Kraus pro Lidovky.cz.

"Nyní se nejvíce mluví o Francii, která vyhlašuje pohotovost bezpečnostních sil. To je ale myslím dáno i tím specifikem, že Paříž bude v létě hostit letní olympijské hry. Připravují se na to, dlouhodobě trénují různá opatření a vyzkoušeli si je už loni na mistrovství světa v ragby. Sám jsem tam byl a měli to velice dobře zvládnuté. Nyní vše směřuje k zajištění maximální bezpečnosti i během konání her, což je logické," dodal analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy