Hrůzný dopad zákazu potratů: Znásilněné holčičce (10) ho neumožnili!
Spojené státy šokoval případ 10leté oběti znásilnění v Ohiu, která byla v šestém týdnu těhotenství a ve svém vlastním státě nebyla způsobilá k potratu. Proto byla nucena kvůli zákroku odcestovat do stovky kilometrů vzdálené Indiany. Na neuvěřitelný dopad rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který ve svém nedávném rozsudku zrušil právo na potrat, upozornil deník The Guardian.
Příběh dívky vyšel na světlo tři dny poté, co Nejvyšší soud zrušil celostátní právo na ukončení těhotenství a vstoupil v platnost šestitýdenní „spouštěcí příkaz“ ve státu Ohio.
Gynekoložka Caitlin Bernard podle deníku The Guardian uvedla, že jí zavolal kolega lékař z Ohia, který léčí oběti případů zneužívání dětí, a požádal ji o pomoc. Zákonodárci státu Indiana zatím potraty nezakázali ani neomezili, ale pravděpodobně tak učiní, až se koncem tohoto měsíce sejde zvláštní zasedání místního státního shromáždění.
Kliniky pod náporem zájemkyň o potrat
Poskytovatelé potratů, jako je Bernard, zaznamenávají prudký nárůst počtu pacientů přicházejících na jejich kliniky kvůli potratům ze sousedních států, kde jsou tyto postupy nyní omezeny nebo zakázány. "Je těžké si představit, že během několika krátkých týdnů nebudeme schopni tuto péči poskytnout," řekla Bernard.
Republikánská guvernérka Kristi Noem z Jižní Dakoty, zmiňovaná jako potenciální kandidátka na viceprezidentku v roce 2024, řekla v neděli CNN, že považuje za „neuvěřitelné“, že „nikdo nemluví o zvráceném, hrozném a vyšinutém jedinci, který znásilnil 10letou“.
Potraty jsou nyní v Jižní Dakotě trestným činem, „pokud neexistuje vhodný a rozumný lékařský úsudek, že provedení potratu je nezbytné k zachování života těhotné ženy“. Případy incestu a znásilnění nestačí podle zákonů Jižní Dakoty v současné době k provedení potratu. Stát v pátek také zakázal lékařský potrat telemedicínou a zvýšil trest za nelicencovanou lékařskou praxi při provádění potratů.
Ani znásilnění dívky guvernérku neobměkčilo
Na otázku, zda by usilovala o změnu zákona, kdyby se podobný případ stal v jejím státě, Noem odpověděla: „Nevěřím, že by tragická situace měla být podnětem k další tragédii. Je toho víc, co musíme udělat, abychom se ujistili, že opravdu žijeme život, který říká, že každý život je vzácný, zvláště nevinné životy, které byly zničeny, jako je ten desetileté dívky."
Na otázku, zda by dívka měla mít dítě, Noem odpověděla: „Každý život – každý život je vzácný. Tato tragédie je děsivá. Ale v Jižní Dakotě je dnes zákon, že potraty jsou nezákonné, s výjimkou záchrany života matky."