Hrůzy Asadovy věznice: Děti nikdy neviděly světlo, příbuzní se museli vzájemně mučit
Islámští povstalci osvobodili z nechvalně proslulé syrské věznice Sajdnájá, přezdívané též „lidská jatka“, tisíce vězňů. Mnozí z nich žili v hrůzných podmínkách za zdmi věznice roky. Zažili fyzické i psychické mučení či zneužívání. Nyní poté, co vláda Bašára Asada padla a oni byli osvobozeni, se někteří z nich rozhodli o svých děsivých zkušenostech promluvit pro BBC.
"Poznal jsem bolest, osamělost a také beznaděj, kterou cítíte, protože vás svět nechal trpět a nic s tím neudělal," řekl pro britskou stanici BBC Omar Šogre, který coby teenager strávil v syrské věznici, která leží asi 30 kilometrů severně od Damašku, tři roky. "Donutili mého bratrance, kterého jsem měl opravdu rád, aby mě mučil, a mě nutili, abych mučil jeho. Jinak bychom byli oba popraveni," svěřil se mladý muž.
Zprávy o dramatickém osvobození věznice Sadnájá, kde režim teď už svrženého syrského prezidenta Bašára Asada držel převážně politické vězně, přišly jen několik hodin poté, co rebelové obsadili nedaleké hlavní město Damašek a donutili prezidenta Bašára Asada prchnout ze země, uvádí zpravodajský web France24.
Mučení i zneužívání
Na sociálních sítích se poté vyrojily stovky videí, která ukazují osvobozené vězně, ale i hrůzné podmínky, ve kterých léta žili. Mezi osvobozenými jsou také ženy a děti.
Právě snímek, na kterém je zachyceno batole, jež vychází z cely, vzbudil mezi lidmi velký ohlas. "Toto dítě se narodilo ve věznici Sadnájá a až doposud ji nikdy neopustilo," informoval na síti X server Visegrád24. "Nemám slov. Rve mi to srdce," psali lidé pod příspěvkem.
Searching the secret dungeons of Sednaya Prison. https://t.co/qR9xZiQbfD pic.twitter.com/mmaciefeD7
— Çağatay Cebe (@Mucagcebe) December 8, 2024
A takových příběhů jsou bohužel stovky. Lidé na síti X například líčí příběh ženy, která strávila ve vězení tři roky. "Byla jsem zatčena v 19 letech a nyní je mi 32. Mám děti, ale ani nevím, kdo jsou jejich otcové," řekla a narážela tím na sexuální násilí, jehož se ve vězení stala obětí.
Web The Guardian pak hovoří o muži, který byl nalezen s oholenou hlavou a celý se třásl. Podle serveru s ním mělo být zacházeno tak špatně, že ztratil paměť. Jeho rodina serveru řekla, že mu bylo 20 let a byl studentem medicíny, než před 13 lety zmizel. Z vězení byla osvobozena také devatenáctiletá blogerka Tal al-Mallouhi, která byla zatčena před pěti lety za to, že ve svém příspěvku kritizovala státní korupci.
Syrská jatka
Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji osvobodilo 3500 vězňů. Ve věznici byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middeleasteye se jí přezdívalo „syrská jatka“. Tisíce lidí tam čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu, nebo už po smrti.
Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá mezi lety 2011 a 2018 zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu více než 30 tisíc lidí. Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů asociace odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších nejméně 500 lidí.