Italská premiérka chce tvrdě omezit spolupráci s Čínou. Stejně chce jednat i Česko a Rumunsko
CEPER provedl průzkum veřejného mínění ve 12 středoevropských zemích. Cílem bylo lépe porozumět tomu, jak Středoevropané přemýšlejí o vztahu své země a Číny. Tisíc respondentů z každého z dvanáctky států bylo dotázáno, zda podporují posílení, nebo oslabení ekonomických vazeb mezi Čínou a jejich zemí. Respondenti si mohli vybrat mezi podporou oslabení, nebo posílení ekonomických vazeb mezi Čínou a jejich zemí. Možností bylo také upřednostnění ponechání ekonomických vazeb na současné úrovni.
Opatrnější země mají blízko k USA
Z průzkumu vyplynulo, že v otázce Číny existuje rozdíl mezi severem a jihem. Existuje šest zemí střední a východní Evropy (převážně jižní), kde upřednostňuje posílení ekonomických vztahů s Čínou relativní většina veřejnosti. V dalších třech regionálních (většinou severních) zemích je pak relativní většina pro zachování ekonomických vztahů na současné úrovni.
Bulharsko a země bývalé Jugoslávie patří do první skupiny. 50 procent Černohorců, 48 procent Srbů a 49 procent Slovinců si přálo posílit ekonomické vazby s Čínou. Také v Chorvatsku (38 procent), Severní Makedonii (33 procent) a Bulharsku (42 procent) podpořil silnější ekonomické vazby největší podíl respondentů. 34 procent dotázaných ze Severní Makedonie – kandidátské země EU a členského státu NATO – nebylo schopno (nebo odmítlo) na tuto otázku odpovědět.
Země s opatrnějším postojem k Číně mají pevnější vztahy se Spojenými státy. V Rumunsku 42, na Slovensku 47 a v Česku by 49 procent obyvatel nezměnilo současnou úroveň ekonomických vazeb s Čínou. To znamená, že by obchodní vztahy s Čínou ani neprohloubily, ani neoslabily. Mezi nimi je nejkritičtější rumunská společnost: 35 procent Rumunů si přeje oslabit ekonomické vztahy s Pekingem, což je o jedenáct procentních bodů více než v jiných zemích regionu.
V Maďarsku je podíl téměř vyrovnaný
Existuje také třetí, poněkud nerozhodnutá skupina středoevropských zemí. V těchto státech není propast mezi těmi, kdo dávají přednost „více ekonomickým vztahům“, a těmi, kdo prosazují „nezměněné vztahy“, významná. V Rakousku je rozdíl pouze 8, v Polsku 7 a v Maďarsku 1 procentní bod.
Ani posilování, ani oslabování či udržování ekonomických vztahů beze změny nemá v těchto společnostech více než 40procentní podporu. 28 procent Rakušanů, 34 procent Maďarů a 27 procent Poláků je pro hlubší vztahy. 22 procent Rakušanů a Maďarů, zatímco 13 procent Poláků si přeje usilovat o slabší obchodní vztahy s Čínou.
Většina respondentů ocenila ekonomické vazby s Čínou a – zejména v jižnějších zemích regionu – viděla potenciál v rozšíření obchodních vztahů. Neznamená to však, že by strategie snižování rizik nebyla populární. Jedinou otázkou je, co pojem bude přesně znamenat.