Střelba na univerzitě se dotýká i psychiky dětí. Odbornice popsala, jak o tom s nimi mluvit. Hlavně nezacházet do drastických detailů
Jak vysvětlit střelbu na veřejných místech dětem? Mnoho lidí si v souvislosti s otřesnými událostmi, které se v posledních dnech v Česku odehrály, tuto otázku pokládá. Redakce eXtra.cz se zeptala speciální pedagožky Markéty Pítr, která se na komunikaci s dětmi zaměřuje v rámci své praxe. Její rady by se daly shrnout vcelku jednoduše. Nejdříve se se situací musejí smířit dospělí.
Děti mohou tragédie, jako je ta, která se odehrála na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, vnímat velmi citlivě. Jak by je měl tedy člověk nejlépe o podobných událostech informovat? "Rozhodně je třeba podávat dětem informace pravdivé, ale s ohledem k jejich věku. Pro děti je velmi důležité, aby měly možnost sdílet a projevovat emoce podle svých potřeb. Žádná emoce není nevhodná! Je nutné si uvědomit, že každé dítě může pracovat s pocity jiným způsobem," říká speciální pedagožka Markéta Pítr a takové reakce jmenuje.
Krizové linky
Krizová linka SPIS pro blízké a pozůstalé:
227 272 225
Linka bezpečí pro děti a mládež:
11 61 11
Linka první psychické pomoci:
11 61 23
Modrá linka:
608 902 410 nebo 731 197 477
Pražská linka důvěry:
222 580 697
In IUSTITIA
773 177 636 nebo 800 922 922
Hlavně nevzbuzovat strach
"Děti by měly rozumět vážnosti situace, ale za žádných okolností by tato konverzace neměla vzbuzovat obavy a strachy. Není nutné zacházet do drastických detailů či počtu obětí a dalších tíživých okolností. Můj názor je, že dítě by mělo konverzaci vést, klást otázky. Cílem je dítě nepřehltit informacemi," vzkazuje rodičům Pítr.
V případě, že by rodiče měli nějaké pochybnosti nebo že by se rozhovor nevyvíjel dobře, doporučuje odbornice obrátit se na linky pomoci, které jsou k této tragédii určeny. Odborníci na nich počítají i s podobnými dotazy. "Rozhovor mezi rodičem a dítětem má dítěti dodat hlavně pocit bezpečí," uzavírá pedagožka. Linky najdete v přiloženém infoboxu.