Jak zajistit levnou a čistou elektřinu: Stát by se měl vrhnout do úspor i obnovitelných zdrojů, uvádí studie
Česko bude muset řešit, jak zajistit dostatek cenově dostupné energie. Podle analýzy organizace Fakta o klimatu je nejlepší cestou kombinace úspor a budování obnovitelných zdrojů energie. Co se týče jaderné energetiky, výhodné by podle organizace bylo postavit jen dva nové bloky v Dukovanech.
V příštích deseti letech musí Česká republika řešit dostatek cenově dostupné energie hlavně úsporami a budováním obnovitelných zdrojů. Ve své studii to uvádí organizace Fakta o klimatu.
Jaderná energie řeší podle ní situaci až za horizontem roku 2035, kdy se čeká další růst spotřeby elektrické energie, rozhodnutí je ale potřeba udělat co nejdříve.
Vedle toho je podle organizace potřeba realizovat transformaci teplárenství: Přechod na bezuhlíkové zdroje a snížení závislosti na fosilním plynu.
Rozhodnutí by mělo padnout brzy
"Po roce 2035 bude spotřeba elektřiny dále růst, a proto je třeba rozhodnout o dalším rozvoji energetiky, včetně možnosti rozvoje jaderné energetiky. Rozhodnutí musí být učiněno brzy kvůli dlouhé době přípravy a výstavby jaderných bloků. Bezemisní elektřina je klíčová pro dekarbonizaci a další sektory (doprava, průmysl, vytápění). Do roku 2050 se očekává nárůst spotřeby elektřiny o 50–75 %, což vyžaduje čistou a levnou elektřinu," uvádí autoři studie.
Pro dosažení nízkých nákladů na výrobu elektřiny jsou tak podle nich významné zejména tyto tři kroky
- rozvoj větrné energetiky (částečně také solární energetiky)
- energetické úspory
- propojování evropské energetické soustavy
U jádra velmi záleží na tom, zda se podaří udržet náklady na výstavbu pod kontrolou. Při nízké ceně výstavby by nové jaderné elektrárny vedly ke snížení celkových nákladů, vysoká cena výstavby by naopak tyto náklady výrazně zvýšila.
Rozvoj větrné energetiky i úspory
Větrná energie je podle autorů studie ekonomicky výhodná, zvláště pro pokrytí vysoké zimní spotřeby elektřiny. Ve všech scénářích se ukázalo jako výhodné rozvíjet větrnou energetiku až k hornímu limitu dostupného potenciálu. Důležité je podle nich také dosáhnout alespoň 15–20 GW instalovaného výkonu v solární energetice.
Úspory elektřiny pak mají zásadní dopad na náklady na výrobu elektřiny, zejména v zimě, kdy je spotřeba nejvyšší. Klíčové je podle organizace urychlit renovace budov a dosáhnout úspor energie v průmyslu.
Základní kámen České energetiky má podle organizace i v budoucnu tvořit jádro jako stabilní a bezemisní zdroj energie (dnes tvoří necelých 40 % hrubé výroby elektřiny). Pro tento cíl je ale potřeba vybudovat až čtyři nové bloky, protože jeden nový jaderný zdroj v Dukovanech by jen zčásti nahradil současné čtyři bloky z 80. let.