Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Jaroslav Bašta šířil v debatě nesmysly: Jak je to s pravomocí prezidenta odvolat vládu

Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta v debatě na CNN Prima News zopakoval, že by odvolal vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Za protiústavní tento postup ihned označili senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer. Jak navíc upozorňují odborníci na ústavní právo, prezident to jen tak udělat nemůže.

Mohlo by se zdát, že kandidáti na funkci prezidenta budou obeznámeni s tím, co tento post obnáší. Opak je ale pravdou. Přesvědčit se o tom mohli diváci předvolební debaty na CNN Prima News. Poslanec za SPD a kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta v ní zopakoval, že v případě zvolení odvolá vládu premiéra Petra Fialy (ODS).

„Pokud jde o rok 2022, byl to rok, který byl plný nepříjemných překvapení, která většinou vycházela z chybné politiky nynější vlády. Ta napáchala daleko víc škody než kdokoli předtím. Kandiduji, abych odvolal vládu Petra Fialy, a proto, abych zabránil válce, kterou vláda touží vyvolat,“ řekl poslanec za SPD.

Fischer a Hilšer: Šlo by o puč

Na to ihned reagovali senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer s tím, že by tento postup byl protiústavní a dal by se nazvat přímo pučem. Bašta argumentoval jmenováním vlády Jiřího Rusnoka prezidentem Milošem Zemanem před deseti lety.

Pravomoci prezidenta ČR

Prezident podle Ústavy České republiky:

- Jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,

- Svolává zasedání Poslanecké sněmovny
- Rozpouští Poslaneckou sněmovnu
- Pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatím až do jmenování nové vlády
- Jmenuje soudce Ústavního soudu (se souhlasem Senátu), jeho předsedu a místopředsedy
- Jmenuje předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu z řad soudců tohoto soudu
- Odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem (agraciace) a zahlazuje odsouzení (rehabilitace)
- Má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního
- Podepisuje zákony
- Jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu
- Jmenuje členy Bankovní rady České národní banky


Zdroj: Wikipedie

„Nemám důvod k tomu, abych podkuřoval současné vládě. Nejhorší je, když politici slibují něco, co je nerealistické. Ať se na mě pan Bašta nezlobí, ale slibuje něco, co by bylo pučem. Pokud máme fungovat, musíme ctít základní zákon – Ústavu. Pokud někdo říká, že odvolá vládu, a nemá předpoklady, je to špatně,“ reagoval na něj Hilšer.

Ústavní právník: Je to protiústavní

Nad Baštovým plánem kroutí hlavou i odborníci. „Pokud pan Bašta říká, že když se stane prezidentem, svrhne vládu, slibuje tím protiústavní jednání. A to v takové míře závažnosti, že se to dá označit za něco, co se přinejmenším blíží puči. Pokud by ústavní aktér v roli prezidenta republiky svrhl vládu, která se opírá o vůli Sněmovny, která se opírá o vůli voličů, jak to jinak chcete popsat?“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz ústavní právník Jan Kysela.

Ten dále vysvětlil, že prezident může odvolat vládu pouze v případě, že vláda nepodá takzvanou „povinnou demisi“. K té dochází například po sněmovních volbách, když jsou zvolení noví poslanci.

„Druhý typ povinné demise nastává tehdy, když vláda neuspěla v souboji o důvěru, tedy když požádala o důvěru a nedostala ji nebo jí byla aktivně vyslovena nedůvěra. Ve chvíli, kdy vláda po těchto dvou situacích demisi nepodá, pak tady funguje prezident republiky jako taková málo pravděpodobná pojistka, protože je velmi nepravděpodobné, že by to vláda neudělala,“ doplnil Kysela.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy