Josef byl uvězněný v Palestině: Česko řeklo, že mi drží palce, tvrdí. Utéct musel na vlastní pěst
Válka mezi Izraelem a Palestinou si vybírá krvavou daň. Situace se zhoršuje každým dnem a počet mrtvých civilistů narůstá po stovkách. V době, kdy se konflikt rozhořel, byl pracovně v Palestině i Čech Josef, který jen tak tak unikl ze země. Josef redakci eXtra řekl, že ho česká vláda zklamala, protože se pomoci nedočkal a musel se spolehnout sám na sebe.
Měla to být pracovní cesta na dva týdny, ale ze dne na den se pobyt proměnil v peklo. Josef, který se nacházel mezi Hebronem a Dúrá naší redakci prozradil, jak složité bylo vrátit se z Palestiny zpátky do Čech. "Gaza, kde se odehrávají i dnes největší boje, byla od nás nějakých 50 km, radikálové z Hamás jen 15 km. Nevěděli jsme, co bude dál," začíná své vyprávění pro eXtra.
Bál se o sebe i své kolegy, a tak se s prosbou o pomoc obrátil na příslušné úřady. "Nejprve jsem volal na 24/7 linku pomoci Čechům, kteří se ocitli v zahraničí v nouzi. Tam mi řekli, ať si zavolám na konzulát. Zkusil jsem tedy úřad v Tel Avivu, tam mě odkázali na konzulát v Rámaláhu." Tam s ním měla komunikovat zástupkyně vedoucího úřadu.
"Po telefonu nám říkala, že nám nemá jak pomoci. Pak navrhla, že by nám možná mohla zajistit nouzové letadlo z Tel Avivu do Polska, pokud bychom byli schopný dostat se na letiště do dvou hodin. Za prvé to je v takové situaci docela dálka a za druhé jsem jí řekl, že jsme uvěznění v Hebronu a je zakázané opouštět město. Navíc mám sice český pas, ale i palestinské doklady, takže vstoupit do Izraele jsem ani nemohl. Pak řekla, že nám drží palce a věří, že se dostaneme ze země." Poradila jim ještě, jaký kontrolní kontejner na výjezdu z města je otevřený. Nikoho však tudy nepustili.
Cesta na hranice na vlastní pěsť
Redakce eXtra.cz kontaktovala ministerstvo zahraničí s otázkou, jak je možné, že nebyla Josefovi poskytnuta pomoc. "V Palestině bylo podle DROZDu 0 Čechů. Pokud se tady nějaký Čech nachází, určitě doporučujeme, aby byl zaregistrován v DROZDu, jinak se o něm MZV nemá jak dozvědět. Je také potřeba kontaktovat Styčný úřad v Ramalláhu," odpověděl mluvčí ministra Daniel Drake. To také Josef udělal, ale velké pomoci se mu nedostalo.
Nakonec vzal situaci do svých rukou. V úterý v pět ráno se spolu s kolegy sbalili a vyrazili v taxíku na hranice. "Taxikář, který s námi jel už přes třicet let, jezdí trasu Hebron hranice s Jordánskem. Jezdili jsme horem dolem, abychom se odtamtud nějak dostali. Dozvěděli jsme se, že taxikáři mají v tuhle situaci nejvíc informací vůbec, pořád spolu komunikují a ví, v jakou hodinu je otevřený jaký výjezd." Nakonec se všichni přes hranice do Jordánska dostali, podle Josefových slov se však jeho vztah k České republice po této zkušenosti změnil. Je rád, že se rozhodl odjet, protože se podle jeho informací již v Hebronu i Dúrá střílí.
Válka Izraele a Palestiny: Hizballáh má mnohem větší možnosti, přijdou krvavější boje, míní analytik
Začátek byl chaotický
Josef ale nebyl jediný, který měl v prvních dnech konfliktu problém dostat se do rodné země. O své zkušenosti promluvili dva čeští turisté pro Seznam Zprávy. Dianu s přítelem Josefem zastihlo vypuknutí války na letišti v Tel Avivu, zrovna se měli vracet domů přes Vídeň. Podle pokynů ministerstva se snažili dostat do systému DROZD, ale neúspěšně. „Nedaří se nám dokončit registraci, asi přetížení," popisovali situaci.
Stejně jako Josef, tak i pár chtěl jen stejnou pomoc, jaká se například dostala Polákům. "Slyšeli jsme, že jiné země chystají letecký speciál. Poláci, které jsme na letišti potkali, sepisují seznam pasažérů, kterým byl také zrušen nějaký let. Letů bylo zrušeno opravdu hodně, nebo byly odkloněny," řekla Diana. Do Čech se chtěla co nejrychleji dostat i Michaela Schönbaum, která žije v Tel Avivu. "Mně prostě přijde zoufalé, že nikde není žádná informace, na koho se obracet, jak koordinovat kroky," dodává.
První letadlo se 130 Poláky přistálo ve Varšavě v pondělí ráno – tedy 9. října. Maďarsko evakuovalo 215 lidí v noci z neděle na pondělí. V úterý večer (10. října) přiletěl do Česka ministr zahraničí Jan Lipavský a spolu s ním i 34 Čechů, kteří se vešli do vládního speciálu.
Redakce eXtra.cz se ministerstva zahraničí zeptala, zda jsou k dnešnímu dni již všichni Češi zpátky doma. "V pátek 13. října dopoledne ukončilo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem obrany repatriaci českých občanů z Izraele, na který zaútočilo teroristické hnutí Hamás. Ze země odletělo 228 osob vládními speciály. Nejmladšímu bylo jen pár měsíců a nejstarší pasažérce 93 let. Čeští diplomaté v Izraeli nadále zůstávají, aby pomohli dalším individuálním cestovatelům," odpověděl redakci eXtra mluvčí ministra Daniel Drake. "Šlo o jednu z logisticky nejnáročnějších akcí. Během tří dnů jsme vypravili 6 speciálů, které dovezly do Česka 228 osob. Naše kapacity z Prahy zároveň poskytly pomoc 73 izraelským občanům, kteří se vraceli do své vlasti v tuto nelehkou dobu," shrnul ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Válka v Izraeli
Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.
Mohlo by vás zajímat:
Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině