Jurečka rozhodl: Mimořádné navyšování důchodů musí skončit. Vláda chystá dočasné příspěvky
Mimořádné zvyšování důchodů skončí. Místo zvláštní valorizace v druhé půlce roku zavede vláda dočasný příspěvek k důchodu. Pravidelné zvyšování penzí k 1. lednu ale zůstane i nadále v platnosti, jak ujistil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Šéf resortu v pondělí představil návrhy změn ve valorizacích penzí. Opoziční strany s Jurečkovou vizí však spokojeny nejsou a tvrdě ji kritizují.
Letošní mimořádnou valorizaci, která bude v červnu, nový princip nezmění. Nový výpočet by měl začít platit po projednání normy v Parlamentu a podpisu prezidenta až od účinnosti zákona, po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Ministerstvo návrh odesílá do připomínkového řízení, účinnost zatím navrhuje na září, záleží ale na legislativním procesu.
Důchody by se měly podle návrhu ministerstva Mariana Jurečky nově řádně valorizovat ke každému 1. lednu. Mimořádné valorizace má v druhé půlce roku nahrazovat dočasný příspěvek k důchodu. Příspěvek se nebude započítávat trvale k důchodu, ten bude následně valorizován řádně až se začátkem nového roku.
„Budou valorizovány plně o inflaci a počítáme i s tím, že budou valorizovány o jednu třetinu růstu reálných mezd,“ oznámil Jurečka a přišel s ujištěním, že důchody i v následujících letech porostou. Šéf ministerstva práce a sociálních věcí na tiskové konferenci potvrdil i zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu – do něj budou moct lidé tři, nikoli pět let před řádným termínem. Penze se jim navíc bude víc krátit. Po připomínkovém řízení a jednání v koalici plánuje Jurečka návrh doplnit i o povinnost 40 let zapojení žadatele o předčasnou penzi do systému pojištění.
Předčasné důchody by podle ministra měli využívat především lidé, kteří pracovali v oborech s vyšší mírou zátěže. Podmínky pro ně vláda ještě zpřesní, uvedl.
Jurečka: Chceme zamezit rozevírání nůžek mezi výší penzí
Mimořádná valorizace má být připočtena k současnému důchodu, takzvaný dočasný příspěvek bude rozdělen na dvě oblasti - první část bude tvořena fixní částkou pro všechny stejnou, druhá polovina má být odvislá od procentní výměry.
„Pokud by inflace dosáhla pěti procent a průměrný starobní důchod byl přibližně 20 tisíc korun, pak by fixní částka byla přibližně 300 korun ke každému důchodu a variabilní u průměrného starobního důchodu rovněž 300 korun,“ řekl na tiskové konferenci ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva Tomáš Machanec.
Příspěvek se nebude započítávat trvale k důchodu, ten bude následně valorizován řádně s 1. lednem. Dočasný příspěvek budou důchodci v roce s vyšší inflací pobírat automaticky s penzí v druhé polovině daného roku. „Z pohledu důchodců tam bude nějaké navýšení příjmů od července, aby při vyšší inflaci nečekali 12 měsíců na nejbližší posílení sociální situace,“ uvedl Machanec. Důvodem změny je současně snaha o zamezení rozevírání nůžek mezi nižšími a vyššími penzemi, jak se stalo v letech 2022 a 2023, popsal Jurečka.
Letos situaci s mimořádnou valorizací řešila vláda jednorázovou novelou, podle které průměrná měsíční penze vzroste od června o 760 korun. Bez změny pravidel by to bylo 1770 korun. Podle vlády byla změna nutná kvůli stabilitě veřejných rozpočtů, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Projednávání novely provázely mohutné opoziční obstrukce. Hnutí ANO chystá návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu.
Celkové změny představí vláda příští měsíc
Kroky podle lidoveckého ministra vyžadují dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému. Kdyby měl fungovat v současné podobě, mohl by důchodový deficit za několik desetiletí činit přes pět procent hrubého domácího produktu, což představuje 300 miliard ročně, uvedl. Změny v celém důchodovém systému představí vláda v květnu. Prosazení změn ve Sněmovně záleží na domluvě ministra Mariana Jurečky s opozicí. Její souhlas ale zatím nemá.
Nahrazení mimořádné valorizace důchodů dočasnými příspěvky znamená její faktické zrušení, řekla například ČTK předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Podle hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se vláda rozhodla řešit schodek veřejných rozpočtů jen na úkor důchodců. SPD podle předsedy Tomia Okamury odmítá snižování řádných i mimořádných valorizací důchodů.
Schillerová označila za symbolické, že první systémovou úsporou vlády po roce a půl má být omezení valorizace v neprospěch důchodců. Tento krok podle ní navazuje na nejhorší tradice vlády ODS Petra Nečase s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), která také šetřila hlavně na těch, kdo se nemohli bránit. „Hnutí ANO obírání důchodců napravilo už jednou a je připraveno ho napravit v případě potřeby znovu,“ napsala bývalá ministryně financí ČTK.
Okamura považuje postup vlády za hanebný, protože ukazuje, že vláda hodlá řešit schodek pouze na úkor důchodců. Nahrazení mimořádné valorizace příspěvkem by podle SPD znamenalo markantní zhoršení příjmové a existenční situace desítek tisíc nízkopříjmových a středněpříjmových důchodců.