Kam na houby? Meteorologové vydali mapu, kde nejvíc rostou
Sezona letních hub se pomalu rozjíždí a Český hydrometeorologický ústav si pro houbaře připravil překvapení: vylepšenou on-line mapu, která ukazuje, kam a kdy vyrazit na houby. Ta vznikla již loni, nově se však do ní promítnou retrospektivní data o růstu hub poskytnutá Českou mykologickou společností.
Je obecně známé, že houby nejlépe rostou po vydatných deštích, zhruba deset dní po nich, a následném teplém počasí, a to nejvíce v rozmezí července a září. Nová mapa pravděpodobnosti růstu hub do toho však jde hlouběji a odborníci ji aktualizují každý den.
"Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní," uvádí informační web Českého hydrometeorologického ústavu, kde je mapa k nalezení.
Jak změna klimatu ovlivňuje houby?
Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst mykorhizních hub," píše se dále, jak změna klimatu ovlivňuje houby.
Původní mapa vznikla ve spolupráci ČHMÚ s Oddělením biometeorologických aplikací v Praze a Oddělením meteorologie a klimatologie v Plzni. K nové mapě však do "party" připojili dalšího člena.
Spolupráce s mykology
"Nově budou k optimalizaci využita i retrospektivní data o růstu hub poskytnutá Českou mykologickou společností, se kterou jsme navázali spolupráci. Mapa nejlépe odráží pravděpodobnost růstu masitých, zejména mykorhizních druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce. Pro ostatní houby (např. dřevní, xerotermní atd.) model přesný není," uvádí ČHMU.
Česká mykologická společnost má i svůj web pro nadšené houbaře. Dozvíte se na něm mnoho zajímavostí a pyšní se opravdu bohatým myko atlasem.