Kandidátka na prezidenta Denisa Rohanová: Babišův vstup do boje o Hrad je jejím splněným snem. První muž však nebude
Další žena v boji o Hrad. Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová letos potvrdila svou prezidentskou kandidaturu, kterou jí už jen musí posvětit ministerstvo vnitra. Elegantní dáma redakci eXtra.cz během křtu své knihy Holka ze samotky prozradila, kdo by případně zastával funkci prvního muže, zda ji rodina v jejím kroku podporuje a co říká na kandidaturu Andreje Babiše. Mimo jiné promluvila o současném zdražování a vládním projektu Deštník proti drahotě.
Věnujete se pomoci lidem v exekuci devět let. Jak moc je emočně náročné každý den řešit finanční problémy jiných lidí?
Je to strašně náročné. Nicméně člověk se po letech odnaučí si brát všechny příběhy k srdci. Samozřejmě jsou takové, které si k srdci vždycky vezme, protože jsou něčím výjimečné a emočně napjaté. Přiznávám, že první čtyři roky to byla velká emoční jízda. Kolikrát jsem nemohla ani usnout, jak jsem přemýšlela nad tím, co se vlastně těm lidem ve skutečnosti děje.
Například příběhy samoživitelek asi patří mezi ty, které člověka zasáhnou nejvíce, že?
Ano. Máme jeden úžasný příběh v knize o jedné samoživitelce, který mě úplně rozbil. Byla to maminka, která dlužila za nějaké jízdné, kdy nestihla koupit jízdenku, a přišel k ní exekutor zabavovat ji movitý majetek. Ona mu ale neměla vlastně co nabídnout. Žila po rozvodu se svým synem v 1+kk, měli jednu postel, na které společně spali, jeden stůl, dvě židle a starou nefunkční lednici. Když pak vidíme, v čem žije dítě, tak se to ve vás všechno úplně sevře.
Jak to s ní dopadlo?
Nakonec jsme to krásně vyřešili. Koupili jsme postel, objevili se krásní lidé kolem nás, když jsme ten příběh zveřejnili, a maminka odcházela s tím, že měla novou lednici a syn měl vybavení do školy. To jsou takové ty krásné konce. Ona vlastně ještě pracovala, takže se jí dlužná částka strhla z platu a velmi rychle jsme tu záležitost vyřešili.
Měla jste někdy nutkání těmto lidem sama finančně pomoci?
To máte skoro u každého případu, který je takhle emočně vypjatý. Ale to by už pak člověk opravdu zemřel hlady. Nicméně se kolem mě najdou vždycky lidé, kteří chtějí dát nějaký dar na toho konkrétního člověka. Je krásné vidět ty chvíle solidarity a slzy v očích těch, kteří dostanou pomoc v nouzi.
Vláda Petra Fialy přišla s projektem Deštník proti drahotě. Řada lidí si však stěžuje, že nejde o zcela přehledný web. Co na něj říkáte vy?
Je to velmi technicky složité. I pro člověka, který je znalý práce s internetem, aby se dobral vůbec něčeho, co tam na těch stránkách píší. Je to tak, bohužel. Není to srozumitelné pro velkou část normálních občanů.
Takže se to trochu míjí účinkem...
Ano. Jestliže v tom občan nenajde to, co potřebuje, protože je to nad jeho možnosti chápání, pak v tom vidím problém.
Během křtu jste zmínila i současné prudké zdražování, které silně pociťuje i střední třída.
My za chvíli nebudeme mít střední třídu. My si ji likvidujeme. A to je na tom to nejhorší.
Dlužníků tedy bude spíše přibývat...
Přesně tak. Přestože exekutorská komora vydala data, že bylo za poslední čtvrtletí nařízeno poměrně méně exekucí než v předešlých obdobích, ten dopad současného zdražování potravin a cen energií ukáže až druhé, třetí čtvrtletí roku 2023. To není věc, která by dopadla do exekucí ještě dnes.
Je podle vás téma exekucí ve společnosti tabu?
Exekuce patří mezi nepopulární témata, nikdo o nich nechce hovořit a lidé se za ně stydí. Tím pádem ale řada lidí padá do dalších a dalších problémů, protože se bojí říci si o pomoc. Každý člověk s exekucí si říká "mám cejch". A dokud nepochopí, že to není cejch, pak z toho není cesta ven. Je potřeba si uvědomit, že se exekuce může týkat kohokoli z nás a není dobré na ty lidi plivat. Neříkám, že jsou všichni zodpovědní, to by bylo prima. Máme u nás tak asi jednu čtvrtinu lidi, kteří si za problémy mohou opravdu sami - braním několika půjček, kupováním nesmyslných věcí, ale proč kvůli tomu zatracovat tři čtvrtiny lidí v exekuci kvůli této menšině.
Jste jednou z kandidátek na prezidentku ČR. Počítáte ve svém programu s tím, že byste zkusila tuto problematiku zpopularizovat?
To je to, co obdivuji na tom, co může udělat hlava státu, a to je hovořit i o těch nepopulárních tematech. Protože jestliže se mi dnes exekuce týkají kolem milionu lidí, je to téma, které přece stojí za to, aby o něm hlava státu mluvila. Aby ukázala lidem, že se není za co stydět, že ty problémy jsou tady od toho, abychom je nějakým způsobem vyřešili.
Co na vaši kandidaturu řekla rodina. Byli nadšení?
Vůbec ne (smích). Syn si tvrdě chrání své soukromí, protože má malou dceru, takže ten z toho vůbec nebyl nadšený. Myslím, že kdyby mohl, on by mámu radši zamkl ve sklepě, jen aby to nedělala. A můj bývalý manžel, protože mě zná a ví, že když se pro něco rozhodnu, nemá vůbec cenu mi nic rozmlouvat, tak vím, že dneska si říká - jo, zkus to.
Jak vidíte své šance? Přihlásilo se poměrně dost žen.
Otázkou zůstává, kolik žen zůstane po prověření ministerstva vnitra. Myslím, že číslo skončí na třech, pokud nepřijde nějaké překvapení. A jak vidím své šance? Je to na lidech.
Co říkáte na ohlášení kandidatury Andreje Babiše?
Víte, jsou to dva roky, co jsem začala opravdu pracovat na své kandidatuře, a někdo se mě jednou zeptal, koho bych tak chtěla do toho druhého kola. A já řekla Andreje Babiše. Takže bych měla mít radost, že se mi splní můj sen a ve druhém kole bych si mohla sednout proti němu. Ale jinak si myslím, že se jeho kandidatura dala očekávat.
Kdybyste se stala prezidentkou, budeme mít prvního muže?
Nebudeme mít prvního muže. (smích) Předpokládám, že prvním mužem by se pro případy, kdy je první muž potřeba, asi stal můj syn.