Kauza Hlubuček přehledně: O co v ní jde a jak na skandál reagují politici?
Českou politikou a hlavně hnutím Starostové a nezávislí otřásá čerstvá kauza, která je prorostlá do podniků kolem hlavního města. Podívejte se, co zatím policie ví a zveřejnila v kauze náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. To, co začala jako typická pražská kauza, pomalu začíná nabývat a není vyloučeno, že se bude řešit na vládní úrovni. Snaží se toho dosáhnout alespoň opozice.
Pro opoziční politiky je podobná kauza jako voda na mlýn. Začínají se předhánět, kdo navrhne svým největším politickým oponentům sebevražednější řešení.
Okamura hřímá o mafii
Podle Tomia Okamury primátor Zdeněk Hřib neřídí pražský magistrát, "když se tam zřejmě kradou miliony za bílého dne". "Vládní politicko-podnikatelský projekt STAN ministra Víta Rakušana, který podle mého názoru spíše připomíná mafii, tak má další obrovský skandál," uvedl na Facebooku.
Svou příležitost rýpnout si do vlády nepromeškal ani stíhaný expremiér Andrej Babiš. "STAN je organizovaný zločin," napsal předseda hnutí ANO na svém Twitteru. Proti tomu se ohradil Rakušan, podle kterého STAN na rozdíl od ANO vlastní problémy řeší. "Nevoláme, že jde o kampaň, ani nemusíme upravovat vlastní stanovy, abychom někoho udrželi u vesla," napsal. Zmínil kauzy Čapí hnízdo či nedávno v korupční kauze odsouzeného bývalého politika ANO Jiřího Švachulu.
O co přesně v kauze jde?
Policie tvrdí, že Hlubuček a dalších 10 lidí se v pražském dopravním podniku účastnili dlouhodobé a velmi systematické korupce. „Používali zašifrované telefony, nechávali si odborně zjišťovat, jestli nejsou odposloucháváni doma nebo v autech, při hovorech pouštěli hlasitou hudbu a zapisovali si registrační značky těch aut, která se jim zdála podezřelá - pro případ sledování,“ řekli vyšetřovatelé serveru Seznam Zprávy.
Kromě Hlubučka si obvinění vyslechl také podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií.
Není to první škraloup, který na partnery Pirátů v koalici vyplaval. Za zmínku stojí třeba kauza europoslance a advokáta Stanislava Polčáka, který byl kritizován za informace o odměně za prosazení zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, nebo Jana Farského, který se stal terčem kritiky poté, co 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v americkém Oregonu, kterou podpořila Fulbrightova komise. Nakonec se vzdal poslaneckého mandátu.