Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kauza výpovědi centru pomáhajícímu drogově závislým: Lidé se bojí o své děti, říká starostka Prahy 5

Klienti protidrogového centra.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
kauza

Městská část Praha 5 vypověděla z pronájmu neziskovou organizaci Progressive, která v Mahenově ulici osmnáctým rokem provozuje kontaktní centrum pro uživatele návykových látek. Tento krok vyvolal vlnu nevole především mezi neziskovými organizacemi i odborníky na drogovou problematiku. Podle nich tento krok povede ke zhoršení situace, přičemž hrozí i nárůst infekčních chorob. Starostka Prahy 5 Renata Zajíčková (ODS) však s kritikou nesouhlasí. Umístění centra v obytné části města, kde má ze všech stran sousedy, rodiny s dětmi, seniory, služby apod., je nevhodné a jde proti všem doporučením metodických dokumentů a zároveň zkušenostem z jiných evropských měst, tvrdí pro eXtra.cz.

Rozhodnutí vypovědět z nájmu organizaci Progressive, která sídlí v Mahenově ulici na Praze 5, vyvolalo pořádnou bouři. Neziskové organizace a odborníci sepsali otevřený dopis, který je k dispozici na webu Street Work, v němž píšou, že: „Tento krok není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci MČ Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší. Obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, budou mnohem hůře dostupné podpůrné sociální služby, bude ohroženo i veřejné zdraví vyšším rizikem šíření infekčních onemocnění. To vše citelně naruší sociální rovnováhu v hlavním městě.“

Starostka: Chci navrátit místo místním obyvatelům

Starostka Prahy 5 Renata Zajíčková (ODS) si však za svým rozhodnutím stojí. "Především bych ráda zdůraznila, že před rozhodnutím ukončit nájemní smlouvu s organizací Progressive probíhala dlouhá jednání. Nabídli jsme dohodu o ukončení nájemní smlouvy s termínem 31. 12. 2023. Na tuto nabídku zástupci Progressivu nepřistoupili s tím, že jsou připraveni na šestiměsíční výpověď," uvádí pro eXtra.cz Zajíčková.

Rozhodnutím podle ní nejde ani proti centru, ani proti síti sociálních služeb. "Důvodem je snaha o navrácení důstojného a bezpečného veřejného prostoru místním obyvatelům. Umístění centra v obytné části města, kde má ze všech stran sousedy, rodiny s dětmi, seniory, služby apod., je nevhodné a jde proti všem doporučením metodických dokumentů a zároveň zkušenostem z jiných evropských měst. Pro obyvatele nejbližšího i širšího okolí je přítomnost centra velkou zátěží, bojí se o své děti, necítí se ve veřejném prostoru komfortně a nemají pocit bezpečí. Velkým problémem jsou také pouliční prodejci drog, znečištěné ulice a stříkačky v parku," vyjmenovává starostka důvody, které ji k tomuto kroku vedly.

Ať závislé řeší magistrát

Jenže podle odborníků hrozí, že tento krok ve svém důsledku povede ke zhoršení situace jak pro klienty centra, tak pro občany. Nebojí se například možného šíření nakažlivých nemocí? Podle Zajíčkové to však není v její kompetenci a situaci by měl vyřešit pražský magistrát. "Celou problematiku má ve své kompetenci výhradně hlavní město. To zodpovídá za ochranu veřejného zdraví, za síť adiktologických služeb i prevenci, v rukou má veškeré potřebné nástroje a prostředky včetně financí. Ničím takovým městské části nedisponují. Po dvou letech jednání s představiteli magistrátu jsme společně s odborníky i aktivními občany dotlačili hlavní město Prahu k restartu adiktologických služeb včetně pražské protidrogové politiky. Jak již bylo několikrát komunikováno, z celkového počtu tří kontaktních center v Praze jsou dvě na naší městské části. Taková zátěž pro jednu MČ není možná," uvádí Zajíčková.

MČ Praha 5 podle ní v minulém roce předložila společnou deklaraci s Prahou 1 a Prahou 2, ve které vyzvala hlavní město k řešení problému a zároveň nabídla pomoc. "Podpořili jsme také několik stovek místních občanů, kteří se k požadavkům na MHMP připojili formou petice. Dosud byly osloveny dvě městské části Praha 2 a Praha 8 a to je moc málo. Je nutné otevřít širokou debatu s odborníky i veřejností napříč všemi MČ a dojít společně ke konsenzu," snaží se starostka vysvětlit svoji pozici.

Nárůstu kriminality a sociálně patologických jevů se nebojí, neboť podle její zkušenosti výrazně ubyl počet narkomanů, pokud bylo jedno z center krátkodobě uzavřené. Snížila se prý i sekundární kriminalita. "Je potřeba zdůraznit, že i po odstěhování kontaktního centra v Mahenově ulici bude nadále působit další velké kontaktní centrum Na Skalce (Smíchov), na které se zaměříme. Zůstaneme tedy nadále aktivní součástí celopražské sítě. Hlavnímu městu nabízíme pomoc a jsme připraveni další činnost centra i potřebné navazující terénní programy maximálně podpořit," dodává starostka.

Redakce eXtra.cz se vypravila i přímo na místo centra Progressive. Jak to zde vypadalo a co na jeho provoz říkají místní i sami klienti, se můžete dočíst zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy