Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kauzy členů vládních stran se množí: Drogy kolem Vaňkové, Koláříkova bitka i Nekulova propagace slevy v Lidlu

Politické kauzy členů vládních stran: Drogy kolem Vaňkové i Koláříkova bitka
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
politické kauzy

Poprask u veřejnosti způsobilo v posledních měsících veřejné působení a vystupování některých představitelů vládních stran. Vzrušené debaty vyvolala v posledním případě kauza kolem fotografie brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) s „lajnami“ bílého prášku, případ fyzického napadení své asistentky někdejším náměstkem ministra vnitra Lukášem Koláříkem (Piráti) nebo prozrazení utajované informace šéfem resortu Vítem Rakušanem (STAN) k možným sankcím na Rusa vlastnícího majetek v Česku. Redakce eXtra.cz připravila souhrn všech významných kontroverzí členů vládních stran za poslední měsíce.

Poté, co se na sociálních sítích objevily fotky Markéty Vaňkové (ODS), na kterých jí někdo podává bílý prášek, primátorka Brna nejprve uváděla, že jde o fotomontáž. Poté však televizi Nova řekla, že neví, zda jsou fotky pravé a co na nich je. Uznala možnost, že zveřejněný snímek by mohl pocházet ze setkání s mladými lidmi, které se odehrálo před několika roky. Dodala však, že si nevzpomíná, zda se skutečně stalo to, co ukazuje snímek.

Na snímku je vidět Vaňková a její náměstek Robert Kerndl (ODS), k nimž někdo jiný natahuje ruce se zřejmě papírovou ruličkou a telefonem s bílým práškem v „lajnách“ na obrazovce. Fotku sdílel na sítích třeba Matěj Hollan, někdejší náměstek na brněnské radnici a nyní opoziční zastupitel za Zelené a Žít Brno s podporou Idealistů. „Jen jsem to sdílel,“ řekl Blesku a dodal, že neví, zda je fotka pravá a kdo je jejím autorem.

Je potřeba, aby paní primátorka věci ozřejmila, aby nebyly další otázky, nevyvolávalo to sérii otázek,“ uvedl bývalý náměstek Vaňkové a nynější ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zda by měla zůstat na pozici primátorky, je podle něj věcí brněnské ODS. Za čtyři roky spolupráce s Vaňkovou Hladík nikdy neměl indicii, že by se něco podobného dělo, dodal.

Koláříkova potyčka s milenkou

Za koncem člena Pirátů Lukáše Koláříka ve funkci náměstka ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) stála potyčka, která se odehrála po jedné z akcí ministerstva vnitra a které se Kolářík účastnil. Později vyšlo najevo, že šlo o potyčku mezi ním, jeho manželkou Janou a jeho asistentkou, se kterou měl mimomanželský poměr. Kolářík na neveřejné části pirátského fóra uvedl, že asistentka vešla k nim do pokoje, kde „bila jeho spící ženu a bila ji pěstmi i věcmi, které byly po ruce“, a také že ji ohrožovala nožem. Události se odehrály 1. června v hotelu Spiritka na pražském Břevnově – v ubytovacím zařízení ministerstva vnitra.

Seznam Zprávy následně přinesly vyjádření asistentky, která popřela, že by Koláříkovu manželku ohrožovala nožem, a uvedla, že ji Kolářík po hádce udeřil dvakrát pěstí a na zemi do ní několikrát kopl. Tehdejší náměstek ministra následně pro web reagoval, že při sebeobraně „došlo pouze k úderu, kterému předcházelo neoprávněné vniknutí do pokoje, ve kterém jsme spali, ozbrojené napadení mojí ženy a napadení mě“. Kolářík poté skončil i ve zbývajících funkcích u Pirátů. Vyzvalo ho k tomu na konci minulého týdne předsednictvo strany.

Rakušanovo „propálení“ sankcí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý měsíc provedl během čtvrtka na sociálních sítích krok, který mnozí odborníci i veřejnost označili za ne zcela chytrý. Podle nich navíc mohl mít potenciálně nepříjemné důsledky. Ve veřejném příspěvku na sociální síti Twitter totiž upozornil na možnost zařazení zetě ruského obranného magnáta Borise Obnosova na sankční seznam. V reakci na to šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že proces zařazování osob na seznam nebude komentovat, protože je v utajovaném režimu.

Je to hodně smutné. Pokud by něco takového udělal kdokoli z podřízených pana ministra, bylo by to na konec jeho pracovního zařazení,“ komentoval poté Rakušanův krok bezpečnostní expert a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký pro Blesk Zprávy.

Nekulova propagace Lidlu

Kritiku si v květnu vysloužil i někdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Ten tehdy ve svém příspěvku na Twitteru upozornil na slevovou akci obchodního řetězce Lidl, který nabízel mouku za 12,90 korun. Na sociální síti mu poté byla vyslovena kritika za propagaci slevy na mouku. Jeho postoj nicméně hájil například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Například Michal Kučera, předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny za TOP 09, pak uvedl, že se domnívá, že Nekula by mohl být ve svých mediálních prohlášeních jako vedoucí úřadu obratnější. Kučera k Nekulově komentáři dodal, že i dobře zamýšlená informace může mít ne zcela šťastný výsledek. Zároveň však upozornil na složitost situace v zemědělství a na to, že ministr nemá k dispozici všechny nástroje potřebné k řešení všech problémů. Nekula nicméně ve funkci ministra zemědělství na konci června skončil a nahradil ho jeho stranický kolega Marek Výborný.

Spory uvnitř Pirátů

Kontroverze před dvěma měsíci vyvolala i kauza odvolání Jany Michailidu z republikového výboru Pirátů. V květnu totiž kritizoval Michailidu předseda Pirátů Ivan Bartoš za účast na akci Dny antikapitalismu s „marxistickými přednáškami a debatami“. „Jana Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek, či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné," uvedl tehdy na Twitteru.

V minulosti se Michailidu opakovaně hlásila ke komunistické ideologii. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ napsala například na on-line fóru strany. Podle serveru Novinky.cz také psala o tom, že součástí pirátství je „odstranění duševního vlastnictví“, což považuje za součást boje Pirátů proti kapitalismu.

Česká pirátská strana poté rozhodla v hlasování, že političku odvolá z vedení strany. Michailidu uvedla, že chce i po odvolání z republikového výboru Pirátů nadále zůstat členkou strany a odborně pro Piráty pracovat. Pro její odvolání bylo 53 procent ze zhruba osmi stovek hlasujících členů pirátské strany. „Levicová témata v programu zůstávají a moje odvolání na tom nic nemění,“ uvedla. „Ze strany neodcházím a nadále se budu podílet na odborně-politických aktivitách,“ doplnila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy